Wiadomości z Rybnika

90-lecie szkoły muzycznej w Rybniku. Za nami koncert symfoniczny

  • Dodano: 2023-10-13 10:45

11 października, w Teatrze Ziemi Rybickiej odbył się koncert symfoniczny z okazji 90-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku.

Uroczyste obchody 90-lecia szkoły muzycznej

Rybnicka szkoła muzyczna w swej długiej i chlubnej historii stała się uznaną w skali kraju instytucją kultury i edukacji artystycznej.

Znakomici pedagodzy, przez cały ten okres, z wielką determinacją i poczuciem obowiązku wobec powierzenia im misji działania na rzecz polskiej kultury, kształcili młodych muzyków w czasach pokoju, wojny i stanu wojennego, transformacji ustrojowej i upragnionej wolności demokratycznego kraju Zjednoczonej Europy. Wybitni wychowankowie o światowej renomie, na czele z Henrykiem Mikołajem Góreckim – kompozytorem, Piotrem Palecznym – pianistą i Adamem Makowiczem – pianistą jazzowym, stali się znakomitymi ambasadorami polskiej kultury, z wielką wdzięcznością wspominając rolę Szkoły Szafranków w ich rozwoju artystycznym, do której zawsze wracali z radością – mówi Romana Kuczera, Dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków.

Rybnicka Szkoła Muzyczna to nie tylko miejsce nauki i doskonalenia umiejętności, ale przede wszystkim nieodłączna część historii miasta.

Osiągnięcia absolwentów i sukcesy uczniów placówki są dumą Rybnika. Organizowane przez szkołę koncerty i występy stanowią nieodłączny element życia kulturalnego miasta. Dzięki Szkole mieszkańcy mają okazję doświadczać piękna muzyki i sztuki na najwyższym poziomie – placówka wpływa na tworzenie więzi społecznych i kształtowanie tożsamości. Z ogromną dumą składam Szkole serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu. Gratuluję nie tylko długiej historii i wyjątkowych osiągnięć, ale przede wszystkim pasji, zaangażowania i owocnej pracy kilku pokoleń, które uczyniły z placówki prawdziwą perłę – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Jubileusz 90-lecia PSM w Rybniku zainaugurował koncert symfoniczny w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Zanim z orkiestrą symfoniczną Szkoły Szafranków pod batutą wybitnego dyrygenta Sławomira Chrzanowskiego zagrał światowej sławy pianista jazzowy i honorowy obywatel Rybnika Adam Makowicz, Szkoła Jubilatka została uhonorowana podziękowaniami, gratulacjami i wyjątkowymi odznaczeniami.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wraz z przewodniczącym Rady Miasta Rybnika Wojciechem Kiljańczykiem wręczyli Romanie Kuczerze, dyrektorce szkoły, Złotą Honorową Lampkę Górniczą dla społeczności rybnickiej szkoły muzycznej. To nagroda przyznawana szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu ludziom czy instytucjom kultury. Podczas uroczystości szkoła otrzymała też Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a nauczyciele placówki – nagrody indywidualne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Jubileuszowy koncert  wpisał się w 54. Rybnickie Dni Literatury

Bardzo się cieszę z włączenia obchodów jubileuszowych w program Rybnickich Dni Literatury, to jest symboliczny znak tego, czym szkoła muzyczna jest dla miasta – nie tylko jako jednostka edukacyjna, ale też jednostka kultury. Warto przypomnieć, że kiedy bracia Szafrankowie przybyli do Rybnika, dążyli do tego, by poprzez naukę dzieci i młodzieży, wytworzyć  środowisko kultury w zakresie sztuki wysokiej. To zmieniło oblicze naszego miasta, przekształcając je obecnie w jedno z najważniejszych ośrodków kultury Śląska, a nawet Polski – przypomina Romana Kuczera.

Jubileuszowy rok będzie dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków czasem wielu niezwykłych i wartościowych projektów muzycznych. W planach jeszcze:

  • Koncert In Memoriam, podczas którego wykonane zostanie jedno z najsłynniejszych dzieł wszechczasów – Requiem W. A. Mozarta (soliści i orkiestra pod dyr. Adama Mokrusa) – 05.11.2023 r. – Bazylika św. Antoniego w Rybniku
  • Koncert Solistów Szkoły Szafranków w wykonaniu wybitnych artystów-pedagogów szkoły i orkiestry pod dyr. Pawła Kapuły – marzec 2024, Teatr Ziemi Rybnickiej
  • Koncert Finałowy z udziałem Piotra Palecznego (fortepian) i orkiestry pod dyr. Adama Mokrusa – maj/czerwiec 2024, Teatr Ziemi Rybnickiej

Ponadto w roku jubileuszu szkoły odbędzie się:

  • cykl wydarzeń artystycznych prezentujących najznakomitszych artystów – wychowanków szkoły: solistów klasycznych i jazzowych, zespołów kameralnych, kompozytorów, dyrygentów i śpiewaków (9 koncertów)
  • spotkania klasowe, które poprzedzi koncert pedagogów

18 listopada 2023 r. (sobota) – PSM Rybnik (ul. Powstańców Śl. 27).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również