Wiadomości z Rybnika

Zweryfikuj swoją wiedzę o olejach samochodowych – o czym nie można zapomnieć

  • Dodano: 2022-09-15 14:45

Silnik samochodowy do prawidłowej pracy wymaga smarowania. W przeciwnym razie szybko doszłoby do zatarcia jednostki napędowej. Jesteś początkującym kierowcą i dopiero poznajesz świat motoryzacji? Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo wybrać olej silnikowy do swojego auta, a także jak często należy go wymieniać!

Oleje silnikowe mineralne i syntetyczne

Olej olejowi nierówny. Ze względu na swoje pochodzenie, ale również właściwości oleje samochodowe dzielą się na:

  • mineralne, 
  • syntetyczne, 
  • półsyntetyczne.

Oleje mineralne stanowią efekt rafinacji ropy naftowej. Niegdyś były powszechnie wykorzystywane w silnikach samochodowych, ale mają pewną ogromną wadę – pozostawiają po sobie ogromne ilości osadu, niebezpiecznego dla współczesnych silników. Obecnie prym wiodą oleje syntetyczne całkowicie pozbawione tej wady. Na rynku można też znaleźć oleje półsyntetyczne, których bazę stanowi olej mineralny, jednak znajduje się w nim stosunkowo niewielka domieszka oleju syntetycznego. Do nowych aut zaleca się użycie oleju syntetycznego. Oleje mineralne obecnie wykorzystuje się raczej w zabytkowych pojazdach. Oleje półsyntetyczne mogą z kolei sprawdzić się w starszych samochodach o niezbyt dobrze udokumentowanej historii. Wypłukanie zgromadzonego w takim silniku osadu mogłoby być dla silnika niebezpieczne.

Klasyfikacja jakościowa olejów silnikowych

Dodatkowo oleje silnikowe dzielą się także ze względu na swoje przeznaczenie. Europejska klasyfikacja olejów ACEA wyróżnia następujące typy:

  • A – przeznaczone do aut ze standardowym silnikiem benzynowym 
  • B – przeznaczone do silników diesla
  • C – do silników diesla oraz benzynowych silników niskoemisyjnych
  • E – do silników diesla w samochodach ciężarowych

Według klasyfikacji za literą znajduje się cyfra odnosząca się do jakości olejów – im wartość niższa, tym niższe wytwarzanie popiołów.

Klasa lepkości oleju silnikowego

Bardzo istotnym parametrem, który można znaleźć na etykiecie oleju silnikowego jest jego klasa lepkości oznaczona literą W. W klasyfikacji tej chodzi o to, czy olej zachowuje odpowiednią lepkość w poszczególnych zakresach temperatur, dzięki czemu właściwie chroni silnik. Cyfra poprzedzająca literę W odnosi się do lepkości w niskich temperaturach, na przykład 0W, 10W. Im wartość jest niższa, tym praca silnika i rozruch lepsze w temperaturach poniżej zera.

Oprócz zimowej lepkości oleju silnikowego, występuje także lepkość letnia. Im wartość jest wyższa, tym olej lepiej zachowuje swoje właściwości w wysokich, upalnych temperaturach. W praktyce w polskim klimacie korzysta się z olejów całorocznych, w których podaje się oba parametry, na przykład 0W-40, co oznacza, że olej jest bardzo uniwersalny.

Częstotliwość wymiany oleju

Dla prawidłowej eksploatacji silnika kluczowe znaczenie ma nie tylko odpowiedni dobór oleju, ale także jego regularne uzupełnianie. Prawidłowy poziom można sprawdzić pod maską przy pomocy bagnetu. Ponadto olej silnikowy po pewnym czasie traci swoje właściwości i wymaga wymiany. Jak często należy ją przeprowadzać? Najlepiej wykonywać to zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, co w przypadku większości aut oznacza przebieg około 10-15 tys. km. Na rynku są także dostępne oleje, przy pomocy których można nieco wydłużyć ten okres.

Szukasz dobrego oleju silnikowego do swojego pojazdu? Koniecznie odwiedź sklep internetowy Aparts, gdzie jakościowe produkty znajdziesz w bardzo konkurencyjnych cenach. W sklepie dostępne są także wszystkie niezbędne części do bardziej i mniej popularnych pojazdów – w tym elementy układu hamulcowego, elementy zawieszenia, rozrządy, oświetlenie, ogumienie, a także doskonałe akcesoria i narzędzia!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.