Wiadomości z Rybnika

Zawód – organizator imprez. Kim jest i czym zajmuje się event manager?

  • Dodano: 2023-03-22 12:30

Branża eventowa na rodzimym rynku od lat systematycznie się rozwija i profesjonalizuje. Wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi związane z organizacją różnego rodzaju imprez i spotkań. Większość firm działających w sektorze produkcji eventów musiała elastycznie dostosować się do nowej sytuacji. Warunkiem skuteczności działań było umiejętne wykorzystanie technologii i dostępnych narzędzi. W tych okolicznościach coraz bardziej cenione stały się konkretne kompetencje specjalistyczne. Profesją, która znalazła się w czołówce tych najbardziej pożądanych na rynku, jest zawód event managera.

Na czym polega praca event managera?

Istnieje wiele definicji event managera. Najbardziej ogólnie można stwierdzić, że osoba pełniąca takie stanowisko jest odpowiedzialna za organizację różnych imprez i wydarzeń – kulturalnych, biznesowych czy okolicznościowych. Jest to zajęcie wymagające dużej odpowiedzialności, cierpliwości i odporności na stres. W pracy organizatora eventów liczy się także wysoka kultura osobista i umiejętność swobodnej komunikacji. Działania managera eventów skoncentrowane są na różnorodnych czynnościach, począwszy od planowania, przez zarządzanie, aż po egzekwowanie efektów pracy. Specjaliści ds. organizacji imprez zajmują się zarówno logistyczną częścią wszelkich przedsięwzięć, jak i techniką czy sprawami związanymi z budżetem.

Dobry event manager na wagę złota

Nie ulega wątpliwości, że umiejętne zarządzanie projektami eventowymi jest dziś niezwykle istotne. Rola profesjonalnego event managera jest zatem nieoceniona, bowiem to od niego zależy ostateczny kształt danego wydarzenia. Dobry event manager powinien orientować się w branży, aktualnych trendach oraz potrzebach potencjalnych odbiorców. W zawodzie specjalisty od eventów liczy się otwartość, kreatywne myślenie i umiejętność dostosowania się do ciągłych zmian. Co istotne, dobry event manager powinien potrafić zorganizować nie tylko wydarzenie stacjonarne, lecz również online. Żyjemy w dobie rozwoju technologicznego, gdy coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania z obszaru cyfryzacji. Komputery funkcjonują niemal w każdej dziedzinie naszego życia: używamy ich jako narzędzi pracy, nauki i rozrywki. W nowej rzeczywistości coraz większego znaczenia nabierają eventy wirtualne oraz te odbywające się hybrydowo: https://bluplatform.io/wydarzenia-hybrydowe-czym-sa-i-jak-je-zorganizowac/. Warto więc móc skorzystać z pomocy specjalisty, który dzięki swojemu know-how doskonale wie, jak zorganizować wydarzenie wysokiej klasy.

Dlaczego warto zatrudnić event managera?

Organizacja imprezy wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego nakładu pracy, o czym doskonale wiedzą osoby pracujące w branży eventowej. Zatrudnienie menedżera wydarzeń niesie ze sobą szereg korzyści. To nie tylko sposób na ułatwienie sobie organizacji imprezy. To również gwarancja pełnej kompleksowości działań i pewność, że poszczególne elementy będą stanowić spójną całość. Aktywność, doświadczenie i kompetencje menedżerów eventów są na tyle uniwersalne, że znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, m.in. turystyce biznesowej. Organizatorzy imprez często współpracują z profesjonalnymi firmami ukierunkowanymi na tworzenie spotkań, konferencji oraz programów turystycznych dla ludzi biznesu. Osoba pracująca na stanowisku destination manager-a w swojej pracy zajmuje się projektowaniem, realizacją i koordynacją takich projektów. Bez względu na to, czy chcemy zorganizować międzynarodową konferencję, krajoznawczą wycieczkę czy branżowy wyjazd, manager jest w stanie zająć się wszystkim, co potrzebne stworzenia i obsługi całego eventu. Specjaliści od eventów, dzięki swoim kontaktom biznesowym i doskonałej znajomości lokalnego rynku, mogą kompleksowo zadbać o pobyt gości na miejscu. Szczegółowy wywiad z klientem pozwala poznać i lepiej zrozumieć jego potrzeby, dzięki czemu możliwe staje się przygotowanie projektu skrojonego na miarę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.