Wiadomości z Rybnika

Zatkane ucho domowe sposoby na odetkanie

  • Dodano: 2023-03-14 08:30, aktualizacja: 2023-03-14 08:33

W przypadku zatkanych uszu dochodzi do zablokowania przewodów słuchowych, które biegną między uchem środkowym a tylną częścią nosa. Możesz doświadczać uczucia pełności lub ucisku w uszach. Możesz też odczuwać ból, zawroty głowy i przytłumiony słuch.

Co powoduje zatkane ucho?

Tak jak ludzie często mają zatkany nos, tak samo mogą mieć zatkane uszy z różnych powodów. Zatkane uszy mogą występować na zewnątrz błony bębenkowej z powodu: zbyt dużej ilości woskowiny w przewodzie Eustachiusza wody w uchu.

Zatkane uszy mogą być zatkane do wewnątrz od błony bębenkowej z powodu: zmiany wysokości, np. podczas lotu samolotem, infekcje zatok, infekcji ucha środkowego, alergii

Sposoby leczenia zatkanych uszu

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z problemem zatkanych uszu. Niektóre z nich wymagają zastosowania leków, ale inne możesz wykonać za pomocą rzeczy, które prawdopodobnie masz już w domu.

Oto kilka wskazówek, jak odetkać uszy. Najpierw musisz ustalić, czy problem dotyczy ucha środkowego, za błoną bębenkową, czy ucha zewnętrznego - a konkretnie przewodu słuchowego, w którym może gromadzić się woskowina. testujemyjedzenie.pl

Wskazówki dotyczące zatkanego ucha środkowego

Manewr Valsalvy jest bardziej znany jako "nadstawianie ucha" i pomaga otworzyć przewody Eustachiusza. Łatwym sposobem jest zatkanie nosa i wydmuchanie powietrza przy zamkniętych ustach (spowoduje to nadymanie policzków). Ważne jest, aby nie wydmuchiwać nosa zbyt mocno, co może spowodować problemy z błoną bębenkową. Zabieg ten jest pomocny tylko w przypadku zmian ciśnienia, takich jak zmiana wysokości. Nie poprawi on stanu nadmiaru płynu w uchu wewnętrznym.

Aerozol do nosa lub doustne środki obkurczające

Aerozole do nosa i doustne środki przeczyszczające mogą być szczególnie przydatne podczas lotu lub gdy masz zatkany nos lub zatoki. Często są bardziej skuteczne jako środek zapobiegawczy.

Porady na zatkane ucho zewnętrzne

Spróbuj wkroplić do zatkanego ucha olejek mineralny, oliwkę lub oliwkę dla dzieci. Podgrzej 2 do 3 łyżek stołowych wybranego oleju, ale uważaj, żeby nie był gorący. Sprawdź na dłoni, czy ma bezpieczną temperaturę i czy nie podrażnia skóry. Następnie za pomocą zakraplacza do oczu wprowadź jedną do dwóch kropli do ucha. Trzymaj głowę pochyloną przez 10-15 sekund. Wykonuj tę czynność kilka razy dziennie przez okres do 5 dni.

Irygacja ucha

Irygacja ucha może pomóc, gdy już uda Ci się pokonać blokadę. Można to zrobić w domu.

Kiedy woskowina ulegnie zmiękczeniu, irygacja pomoże ją wypłukać. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj o irygacji ucha tutaj. Jeśli jesteś gotowy, zrób zakupy w Internecie, aby zacząć.

Ciepły kompres lub para wodna

Spróbuj położyć na ucho ciepły kompres lub wziąć gorący prysznic. Prysznic może pomóc wprowadzić parę wodną do przewodu słuchowego. Pamiętaj, żeby pozostać w nim przez co najmniej 5-10 minut.

Zachowaj ostrożność

Należy pamiętać, że ucho jest bardzo wrażliwą częścią ciała. Większość specjalistów od uszu, nosa i gardła nie zaleca pacjentom regularnego czyszczenia uszu. Jeśli doświadczasz któregoś z poniższych objawów, skontaktuj się ze specjalistą: utrata słuchu, zawroty głowy, ból ucha, dzwoniący dźwięk, wydzielina.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.