Wiadomości z Rybnika

Zakaz handlu w niedzielę - czy zostanie utrzymany?

  • Dodano: 2020-05-26 14:45, aktualizacja: 2020-06-01 09:11

Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ograniczenie handlu w niedzielę. Jest to efekt dość długich i złożonych procesów. Ustawa przewiduje stopniowe zwiększanie ograniczeń. Jak to wygląda w teorii i praktyce? Czy jest szansa na zniesienie zakazu?

 

Etapy wprowadzania ograniczeń

W 2018 roku, czyli w momencie gdy ustawa zaczęła obowiązywać sklepy otwarte były w dwie niedziele miesiąca. W 2019 roku była to już tylko jedna niedziela na miesiąc. Rok 2020 to czas kolejnych zaostrzeń. Obecnie sklepy otwarte są już tylko w cztery niedziele roku. Warto zaznaczyć, że najczęściej do sklepu wybrać możemy się w niedzielę poprzedzającą jakieś święta. Wówczas pozostawiono społeczeństwu możliwość swobodnego dokonywania zakupów. Należy zauważyć, że nie wszystkie sklepy muszą być zamknięte w niedziele. Zakaz ten nie obowiązuje choćby piekarni i oczywiście stacji benzynowych. Zakupy można zrobić również w małych sklepikach, jeśli za kasą stanie sam właściciel.

Podział społeczeństwa

Społeczeństwo jak to zwykle bywa zostało podzielone przez tą ustawę. Wiele osób jest za, tak samo jak wiele przeciw. Zwolennicy mówią o wolnych weekendach, o czasie spędzonym w rodzinnym gronie, a także o tym, że ożywają parki, zoo i inne punkty rekreacyjne gdy zamknięte są galerie handlowe. Przeciwnicy z kolei zauważają cięcia kadrowe, brak możliwości podjęcia pracy dorywczej przez studentów dziennych, a także zmniejszenie zysków wielu punktów handlowych. Jak jest w rzeczywistości? By to ocenić można sprawdzić statystyki, ale i one nie przekonają wszystkich.

Czy zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony?

W obecnej sytuacji, kiedy gospodarka mocno podupada na skutek pandemii koronawirusa ponownie wraca pytanie, czy zakaz handlu zostanie zniesiony. Chcą tego między innymi właściciele sklepów znajdujących się w galeriach handlowych, o czym można przeczytać tutaj https://allebiznes.pl/category/news/ Część społeczeństwa jest jednak absolutnie przeciwna zniesieniu tego zakazu. Na razie nie ma jednoznacznych odpowiedzi rządzących w tej sprawie. Należy więc na bieżąco monitorować temat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.