Wiadomości z Rybnika

Wyższa emerytura. Wybierz sposób dla siebie

  • Dodano: 2016-10-27 12:30

OFE, III filar czy inwestycje na własną rękę? Który ze sposobów na większą emeryturę będzie dla ciebie najlepszy?

Składki, które odprowadzasz do ZUS to prawdopodobnie za mało, by zapewnić sobie odpowiednio wysoką emeryturę. Coraz częściej mówi się o niewydolności obecnego systemu emerytalnego i konieczności szukania innych sposobów oszczędzania pieniędzy, które w przyszłości pomogą pokryć choćby podstawowe potrzeby. Możliwości na szczęście nie brakuje, a każdy z nas znajdzie opcje odpowiednie dla jego wiedzy i finansowych możliwości. Jak więc możesz oszczędzać na emeryturę? Jak zagwarantować sobie przyszłość bez zmartwień?

OFE – czy to się opłaca?

OFE, czyli otwarte fundusze emerytalne, miały być jednym z podstawowych źródeł finansowania naszych emerytur. Obecnie sensowność tego rozwiązania nie wszystkim wydaje się oczywista, a my co cztery lata możesz zdecydować, czy chcemy, aby część naszych w nich pozostała. Czy to jednak się opłaca? Wszystko zależy od sytuacji na giełdowych parkietach. Wahania i niepokoje, których nie brakowało w mijającym roku mogą spowodować, że zamiast spodziewanych zysków, zanotujesz jedynie straty. A stawka wcale nie jest niska, bo do OFE każdego roku odprowadzamy przeciętnie prawie 1300 złotych.

Oszczędzanie w III filarze

Lepszym rozwiązaniem jawią się dobrowolne formy oszczędzania, określane wspólnym mianem III filaru. Wyróżniają je ulgi podatkowe, które zwykle dostępne są jedynie wtedy, gdy zgromadzone pieniądze wyciągniesz w momencie przejścia na emeryturę. Dostępne są dwie formy oszczędzania w III filarze – fundusze zbiorowe (PPE) oraz indywidualne (IKE oraz IKZE). Ta ostatnia forma pozwala na zakończenie oszczędzania przed emeryturą bez konieczności płacenia podatku kapitałowego.

Jakie alternatywy?

Jeśli jednak bardziej niż maklerom ufasz swoim umiejętnościom i wyczuciu, zdecyduj się na któryś z alternatywnych sposobów. Są bardziej ryzykowne i wymagają doświadczenia w inwestowaniu, ale mogą przynieść zyski dużo większe niż OFE i III filar. Przykłady? Najpopularniejsze i chyba najbezpieczniejsze inwestycje w nieruchomości, wymagające większej wiedzy metale i kamienie szlachetne oraz przeznaczone dla najwytrawniejszych graczy dzieła sztuki, antyki i przedmioty kolekcjonerskie.

Więcej pomysłów znajdziesz na https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/jak-oszczedzac-na-emeryture/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.