Wiadomości z Rybnika

Wydajna wiertarka stołowa do prac stolarskich - jak wybrać?

  • Dodano: 2022-11-03 08:00, aktualizacja: 2022-11-03 08:11

Sprzęt stolarski jest niezbędny w każdym warsztacie stolarskim. Okazuje się, że można liczyć na szeroką ofertę producentów, dzięki czemu każdy specjalista znajdzie coś dla siebie. Wiertarki stołowe mogą się różnić między sobą parametrami i konkretnymi modelami. Nie bez znaczenia jest fakt, że jedne propozycje posłużą nam do użytku amatorskiego, a inne do profesjonalnego. Jak wybrać wiertarkę stołową do prac stolarskich? O czym musimy pamiętać podczas doboru?

Wiertarka stołowa

Poszukując wiertarki stołowej, warto zastanowić się, do czego dokładnie posłuży nam sprzęt stolarski. Jeśli potrzebujemy wiertarki do obróbki w drewnie, raczej nie jest wymagany tak mocny model, jak podczas wiercenia w metalu. Z kolei obróbka różnorodnych materiałów wymaga dobrania takiej wiertarki, która poradzi sobie z drewnem, tworzywem sztucznym, czy też metalem. Nie możemy pomijać faktu, że przy każdym materiale jest wymagany inny rodzaj wiertła. Wiertarka stołowa musi działać bez zarzutu przez długi czas, dając nam komfort w pracy. 

Najważniejsze parametry

Wiertarka stołowa używana musi bazować na odpowiednich parametrach, które spełnią nasze oczekiwania. Koniecznie pamiętajmy o:

  • Prędkościach obrotowych - znaczenie ma prędkość maksymalna i minimalna obrotu wiertła. Przy miękkim materiale zależy nam na szybkiej obróbce, a przy twardym sprawdzą się wolniejsze obroty. Uniwersalne modele odznaczają się szerokim zakresem prędkości obrotowych. 
  • Mocy wiertarki stołowej - im mocniejszy silnik urządzenia, tym twardszy materiał można obrabiać. Mocniejsze wersje cechują się długą żywotnością, gdyż ich silniki są bardziej wydajne. 
  • Cenie urządzenia - budżet klienta jest bardzo ważny podczas zakupu. Do prac warsztatowych posłużą nam niedrogie modele, z kolei bardziej zaawansowane prace wymagają solidniejszego sprzętu. W dużych warsztatach stosuje się wiertarki stołowe nawet za kilka tysięcy złotych i więcej. 
  • Maksymalnej średnicy wiercenia - musimy zastanowić się, jakie odwierty chcemy wykonywać z pomocą wiertarki. Istotne jest to, że większe moce silnika pozwalają na większe wiercenie otworów. Średnica w tym wypadku jest zależna także od obrabianego materiału. 

Jak widać, sprzęt stolarski może mieć różne cechy. Profesjonalista powinien zadbać o markowe urządzenia, które będą doskonale sobie radzić z każdym obrabianym materiałem. Trzeba mieć na uwadze istotne parametry - wpływają one na jakość i wydajność pracy. Nowoczesna wiertarka stołowa jest z pewnością tworzona na bazie niezawodnych elementów i materiałów. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.