Wiadomości z Rybnika

Wybierz swoje buty narciarskie

  • Dodano: 2021-03-04 10:15

Zima to okres, który jedni kochają a inni nienawidzą. Narciarze zdecydowanie zaliczają się do tej pierwszej grupy, bo w naszych warunkach tylko wtedy można pojeździć na nartach, no chyba że wybierzemy się w wysokie Alpy. Ostatnie zimy z niewielkimi wyjątkami nie zachęcały do inwestowania w sprzęt narciarski, były bowiem krótkie i niezbyt mroźne co powodowało, że sezon nie trwał za długo. Zdecydowana większość z nas na narty wybiera polskie góry, infrastruktura narciarska jest coraz lepsza, podobnie jak infrastruktura drogowa, dzięki czemu dojazd nawet z odległych miejsc trwa krócej niż 10 lat temu. Tam gdzie pojawiają się minusy zawsze warto szukać plusów, ale nie o samej pogodzie chcemy dziś rozmawiać a o butach narciarskich. Sprawdzimy jakie cechy posiadają buty dla narciarzy oraz czy warto inwestować w buty czy może lepiej opłaca się je wypożyczać.

Buty narciarskie

Buty narciarskie, które znamy są wytworem ostatnich 5 dekad. Tak naprawdę dopiero od niedawna w skali istnienia narciarstwa buty narciarskie przypominają swoją wyglądem obecną formę. Popularność tworzyw sztucznych i tworzenia z ich wykorzystaniem różnych technologii przypada na środek poprzedniego wieku. Początko tak samo jak narty były bardzo prostymi produktami tak samo buty nie różniły się w znacznym stopniu od tego co znamy dzisiaj. Powolny rozwój narciarstwa wynika głównie z tempa zmian technologicznych, oraz tego, że narty były przedmiotem typowo użytkowym, dawały oczywiście radość z jazdy, ale w większości wypadków pomagały po prostu przeżyć mroźne zimy w Skandynawii. 

Buty narciarskie co o nich wiesz?

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego nie jest łatwą sprawą, warto poprosić o pomoc sprzedawcę jeżeli kupujemy buty w sklepie stacjonarnym, ewentualnie innych doświadczonych narciarzy. Buty narciarskie na naszych noga pozostają przez kilka godzin dziennie i istotne jest aby dobrze chroniły stopę, były ciepłe oraz nie powodowały chęci zdjęcia po godzinie. Dobrze dobrane buty pozwalają w pełni cieszyć się jazdą i gwarantują lepsze przełożenie siły narciarza na nartę. 

Przy wyborze butów narciarskich warto wybierać sprawdzone marki. Buty narciarskie Nordica uznawane są za jedne z najlepszych na rynku, podobnie ma się sprawa z butami narciarskimi atomic. Jednak to nie firma jest najważniejsza przy wyborze butów, a rozmiar buta zarówno jego długość jak i szerokość. Pamiętaj, że to nie są normalne buty i tutaj luzu nie powinno być tyle co w normalnym bucie. Postaw swoje stopy na kartce i zaznacz ich długość oraz miejsce, w których osiągają maksymalną szerokość. But narciarski musi dobrze przylegać do stopy i nawet jeżeli będzie ci się wydawał zbyt mały to będzie odpowiedni, but pracuje ze stopą narciarza i będziesz czuć luz.

Istotną rolę przy wyborze butów narciarskich odgrywa flex czyli sztywność buta. Osoby początkujące powinny wybierać buty z mniejszym flexem w przedziale 60-90 dla mężczyzn i 60-70 dla kobiet. Wyższe wartości powinny być wykorzystywane przez osoby, które posiadają już doświadczenie na stokach. 
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.