Wiadomości z Rybnika

Wybierz swoje buty narciarskie

  • Dodano: 2021-03-04 10:15

Zima to okres, który jedni kochają a inni nienawidzą. Narciarze zdecydowanie zaliczają się do tej pierwszej grupy, bo w naszych warunkach tylko wtedy można pojeździć na nartach, no chyba że wybierzemy się w wysokie Alpy. Ostatnie zimy z niewielkimi wyjątkami nie zachęcały do inwestowania w sprzęt narciarski, były bowiem krótkie i niezbyt mroźne co powodowało, że sezon nie trwał za długo. Zdecydowana większość z nas na narty wybiera polskie góry, infrastruktura narciarska jest coraz lepsza, podobnie jak infrastruktura drogowa, dzięki czemu dojazd nawet z odległych miejsc trwa krócej niż 10 lat temu. Tam gdzie pojawiają się minusy zawsze warto szukać plusów, ale nie o samej pogodzie chcemy dziś rozmawiać a o butach narciarskich. Sprawdzimy jakie cechy posiadają buty dla narciarzy oraz czy warto inwestować w buty czy może lepiej opłaca się je wypożyczać.

Buty narciarskie

Buty narciarskie, które znamy są wytworem ostatnich 5 dekad. Tak naprawdę dopiero od niedawna w skali istnienia narciarstwa buty narciarskie przypominają swoją wyglądem obecną formę. Popularność tworzyw sztucznych i tworzenia z ich wykorzystaniem różnych technologii przypada na środek poprzedniego wieku. Początko tak samo jak narty były bardzo prostymi produktami tak samo buty nie różniły się w znacznym stopniu od tego co znamy dzisiaj. Powolny rozwój narciarstwa wynika głównie z tempa zmian technologicznych, oraz tego, że narty były przedmiotem typowo użytkowym, dawały oczywiście radość z jazdy, ale w większości wypadków pomagały po prostu przeżyć mroźne zimy w Skandynawii. 

Buty narciarskie co o nich wiesz?

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego nie jest łatwą sprawą, warto poprosić o pomoc sprzedawcę jeżeli kupujemy buty w sklepie stacjonarnym, ewentualnie innych doświadczonych narciarzy. Buty narciarskie na naszych noga pozostają przez kilka godzin dziennie i istotne jest aby dobrze chroniły stopę, były ciepłe oraz nie powodowały chęci zdjęcia po godzinie. Dobrze dobrane buty pozwalają w pełni cieszyć się jazdą i gwarantują lepsze przełożenie siły narciarza na nartę. 

Przy wyborze butów narciarskich warto wybierać sprawdzone marki. Buty narciarskie Nordica uznawane są za jedne z najlepszych na rynku, podobnie ma się sprawa z butami narciarskimi atomic. Jednak to nie firma jest najważniejsza przy wyborze butów, a rozmiar buta zarówno jego długość jak i szerokość. Pamiętaj, że to nie są normalne buty i tutaj luzu nie powinno być tyle co w normalnym bucie. Postaw swoje stopy na kartce i zaznacz ich długość oraz miejsce, w których osiągają maksymalną szerokość. But narciarski musi dobrze przylegać do stopy i nawet jeżeli będzie ci się wydawał zbyt mały to będzie odpowiedni, but pracuje ze stopą narciarza i będziesz czuć luz.

Istotną rolę przy wyborze butów narciarskich odgrywa flex czyli sztywność buta. Osoby początkujące powinny wybierać buty z mniejszym flexem w przedziale 60-90 dla mężczyzn i 60-70 dla kobiet. Wyższe wartości powinny być wykorzystywane przez osoby, które posiadają już doświadczenie na stokach. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.