Wiadomości z Rybnika

Wszystko na temat bobu - wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne

  • Dodano: 2022-02-03 13:00

Bób - podstawowe informacje

Nasiona bobu są jadalnymi nasionami rośliny strączkowej Vicia faba. Nasiona mają długość około 2-3 cm i występują w różnych kolorach, w tym żółtym, zielonym, brązowym, czarnym, a nawet fioletowym. Bez względu na nazwę i kolor, nasiona tych roślin strączkowych są spożywane przez ludzi na całym świecie, chociaż większość upraw bobu jest kluczowym źródłem paszy dla zwierząt hodowlanych. Wielkość bobu określa jego przeznaczenie - duże nasiona są zwykle wykorzystywane do jedzenia dla ludzi, podczas gdy małe i średnie nasiona są najczęściej wykorzystywane do karmienia zwierząt. Chociaż nawet te małe mogą być spożywane przez ludzi.

Wartości odżywcze ziaren bobu

Ziarna bobu są bardzo pożywne. Zawartość białka w suchych nasionach wynosi do 35%, a ponadto zawierają one ważne składniki odżywcze, takie jak cynk, wapń, magnez, potas i żelazo. Są one również cennym źródłem niezbędnych aminokwasów, takich jak arginina, lizyna i leucyna, jak również lewodopy, środka zastępującego dopaminę, który, produkowany syntetycznie, jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Przeprowadzono również badania wykazujące, że włączenie ziaren bobu do diety pacjentów z chorobą Parkinsona znacznie poprawia ich zdolności motoryczne. Mimo, że ziarna bobu, podobnie jak inne rośliny strączkowe, zawierają substancje antyodżywcze, to super łatwo jest całkowicie zredukować ich ilość i szkodliwe skutki - wystarczy je namoczyć i ugotować. W przeciwieństwie do fasolki szparagowej, bób nie jest trujący, gdy jest spożywany na surowo, niemniej jednak powinien być ugotowany, dla lepszej strawności.

Uprawa bobu na Świecie, w Europie i Polsce

Chociaż bób nie jest tak dobrze znany jak ciecierzyca czy soczewica, uważa się, że jest jedną z najwcześniej udomowionych roślin uprawnych. Chiny, Etiopia, Australia, Francja i Maroko są obecnie największymi producentami bobu. Jednak ogólne wykorzystanie i produkcja spadły o ponad 50% w ciągu ostatnich 60 lat, czyli w okresie, w którym tradycyjne systemy upraw były coraz częściej zastępowane uprzemysłowionymi systemami bazującymi na uprawach zbóż. Mimo, że spożycie bobu w Europie nie jest tak wysokie, w Polsce bób stał się bardzo popularną rośliną uprawną i coraz częściej możemy ją znaleźć w przydomowych ogródkach.

Nasiona bobu są inteligentne!

Podobnie jak inne rośliny strączkowe, bób tworzy symbiotyczny związek z bakteriami z rodzaju Rhizobium, które umożliwiają mu wykorzystanie lotnego azotu z powietrza, pozwalając roślinie rosnąć niezależnie od azotanów występujących w glebie. Oznacza to, że rośliny te są w stanie rosnąć na glebach bardzo ubogich w składniki odżywcze, a dodatkowo wzbogacają glebę dla kolejnych roślin. Oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na nawozy, co chroni glebę i wody gruntowe oraz zmniejsza emisję CO2.

Jednak bób jest nie tylko naturalnie inteligentny - można go również wykorzystać w bardzo inteligentny sposób. Z bobu można uzyskać neutralnie zabarwiony koncentrat o zawartości białka około 65%, który następnie może być wykorzystany w produkcji roślinnych alternatyw mięsnych.

Dlaczego warto jeść bób?

Podsumowując, bób jest nie tylko dobrą alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego, ale ma również korzyści dla zdrowia człowieka i rolnictwa. Można go sadzić w różnych regionach i łatwo wprowadzać do płodozmianu, dostarczając azotu innym roślinom. Nasiona bobu stanowią dużą szansę w wielu kategoriach życia:

  • indywidualnie, w zakresie zdrowia osobistego,

  • ekonomicznie, w odniesieniu do znalezienia rozwiązań dla naszych rosnących wyzwań w rolnictwie,

  • globalnie, w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi.

Tak wiele obiecujących możliwości w jednej małej fasoli!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.