Wiadomości z Rybnika

Worek bokserski – jak wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb?

  • Dodano: 2023-06-23 08:30, aktualizacja: 2023-06-28 08:25

Worek bokserski to niezwykle popularne narzędzie treningowe, które znajduje zastosowanie zarówno w boksie, jak i w innych dyscyplinach sportowych. Jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji, wytrzymałości, precyzji uderzeń oraz techniki. Wybór odpowiedniego worka bokserskiego może mieć duże znaczenie dla skuteczności treningu. W tym artykule przedstawimy kilka istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru worka bokserskiego, aby dopasować go do swoich potrzeb.

Jak wybrać odpowiednie wypełnienie dla worka bokserskiego?

Wypełnienie bardzo istotnie wpływa na to, jakie cechy charakteryzują worek bokserski. To właśnie od wypełnienia zależą masa worka oraz to, jak będzie się on zachowywał w czasie otrzymywania uderzeń. Warto zainwestować w jakościowy sprzęt i postawić na worek do ćwiczeń wypełniony mieszanką różnego rodzaju pianek, filcu i gumowego granulatu. Worek do bicia z takim wypełnieniem będzie odpowiednio elastyczny, dzięki czemu zapewni Ci właściwą amortyzację, a ponadto nie będzie się zbijał i odkształcał, co wydłuży jego żywotność.

Większy ciężar zapewni naturalne wypełnienie, np. piasek czy żwir. Dlatego dobór powinien zależeć od celów treningowych. Cięższe worki bokserskie wykorzystuje się do wypracowywania siły, natomiast lżejsze do treningu wydolnościowego i technicznego.

Worek bokserski – niezbędny element treningu. Wybierz trwały worek treningowy

Worki bokserskie muszą wytrzymać wiele tysięcy silnych uderzeń, dlatego jednym z kluczowych parametrów worków treningowych jest ich trwałość. Możesz zdecydować się na worek bokserski ze skóry naturalnej, jednak musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tego materiału, ponieważ w przypadku jego nadmiernego wysuszenia może zacząć pękać.

Dlatego warto pomyśleć o jakościowej alternatywie. Taką jest siedmiowarstwowy plawil – materiał odporny na rozdarcia i przetarcia, a także warunki atmosferyczne. Dzięki temu można worki treningowe z plawilu można wykorzystywać do ćwiczeń na zewnątrz lub na strychach czy w piwnicach, gdzie często występuje np. podwyższona wilgotność powietrza. Plawil jest ponadto materiałem przyjemnym w dotyku i niepowodującym otarć na skórze, co pozwala wykorzystać go nawet do ćwiczeń bez rękawic.

Worek bokserski dla początkujących – jak zacząć trening?

Jak już wspomnieliśmy, worek treningowy dla dorosłych może charakteryzować się większą lub mniejszą masą, a jej dobór zależy od celu treningowego. W przypadku początkujących i najmłodszych adeptów sportów walki, ważne jest, aby dobrać mniejsze i lżejsze worki, które nie będą narażały młodszych zawodników na kontuzje, a także pozwolą im skuteczniej ćwiczyć podstawy techniki.

Optymalny worek do bicia dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat powinien liczyć ok. 80 cm wysokości oraz mieć masę ok. 15 kg.

Worek bokserski vs. tarcza treningowa – co wybrać?

Worki bokserski i tarcze treningowe to sprzęt o zupełnie innym przeznaczeniu. O ile worek pozwala na indywidualny trening, o tyle wymagają współpracy z trenerem, pozwalając ćwiczyć refleks, trafianie w ruchomy cel, szybkość i dynamikę ciosów, a także uniki.

W treningu bokserskim worki i tarcze treningowe są uzupełniającymi się elementami wyposażenia, dlatego w kompleksowym treningu nie może zabraknąć żadnego z tych elementów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.