Wiadomości z Rybnika

Wodna rozrywka w zaciszu domowym

  • Dodano: 2022-09-19 06:15, aktualizacja: 2022-09-19 06:20

Podczas letnich upalnych miesięcy ochłodę przynosi przede wszystkim woda. Najlepiej byłoby spędzić ten czas nad morzem lub jeziorem, jednak jeśli nie możemy opuścić miejsca zamieszkania dobrą alternatywą jest basen. Jednak miejskie baseny publiczne nie są komfortowe dla wszystkich- bywają bardzo zatłoczone, niekiedy niehigieniczne, a opłaty za wstęp kosztowne. W sytuacji, gdy posiadamy własny ogród lub działkę świetnym pomysłem jest montaż prywatnego basenu ogrodowego. Standardowo baseny dzieli się na stałe i przenośne.

Baseny stałe

Basen stały budowany jest jako zbiornik zagłębiony częściowo lub całkowicie poniżej poziomu terenu. Najprostsza sytuacja to ta, kiedy mamy możliwość uwzględnienia budowy basenu już na etapie projektu zagospodarowania działki. Wtedy możemy idealnie zaplanować położenie zbiornika, jego kształt, dodatkową infrastrukturę, jak na przykład zadaszenie, pompy, drabinki, ślizgawki oraz doprowadzenie wszelkiego rodzaju niezbędnych instalacji. Baseny stałe najczęściej są wykonywane z żelbetu lub bloczków betonowych, ale na rynku spotykane są także gotowe baseny z tworzywa sztucznego (poliestru) lub stalowe. Kąpielisko stałe jest najdroższe w budowie i utrzymaniu, ale jednocześnie będzie służyło najdłużej.

Baseny przenośne

W większości przypadków jednak basen stały jest niemożliwy do wykonania. Wtedy z pomocą przychodzą baseny przestawne. Zazwyczaj są zdecydowanie mniej inwazyjne zarówno dla ogrodu jak i naszego portfela, łatwiejsze w eksploatacji, szybsze w montażu, a przede wszystkim, kiedy nie są potrzebne można je po prostu złożyć i schować. Możemy dostosować wybór produktu do naszych wymagań i budżetu, ponieważ rynek oferuje naprawdę wiele rozwiązań. Tutaj z pomocą przychodzi sklep Renovey - posiada on szeroki asortyment z kategorii ogrodu, między innymi także basenów i niezbędnych do nich akcesoriów.

Baseny dmuchane

Definitywnie należą do najtańszych i najprostszych w obsłudze. Do montażu wystarczy kilka metrów kwadratowych równego podłoża oraz pompka do dmuchania. Najpopularniejsze są małe baseny dmuchane dla dzieci, ale na rynku znajdziemy także rozmiary dla dorosłych lub dmuchane jacuzzi, co może być wyjątkową rozrywką dla nas i naszych gości. Dużą zaletą zbiorników dmuchanych jest duża mobilność- po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu możemy je zabrać ze sobą wszędzie. Jako wadę należy wskazać niską trwałość- materiał stosunkowo łatwo przebić, a łaty są zazwyczaj mało efektywne.

Baseny rozporowe

Wykonywane są z materiału PCV, ścianki są usztywniane przez wypełniającą basen wodę, więc nie ma problemu ze stabilnością. Cenowo należą do średniej półki basenów przenośnych, występują w wielu wariantach rozmiarowych, często w zestawach sprzedawane są także pompy filtrujące, co zmniejsza potrzebę częstej wymiany wody. Baseny rozporowe są stosunkowo trwalsze niż dmuchane, jednak wciąż występuje ryzyko przedziurawienia materiału.

Baseny stelażowe

Ten typ basenu jest najdroższy z przenośnych, jednak proporcjonalnie do kosztów zakupu rośnie trwałość produktu. Baseny stelażowe mają ściany i dno wykonane z PCV, natomiast sam stelaż jest metalowy. Osiągają naprawdę duże rozmiary i głębokości, największe modele nadają nawet do nurkowania. Wymagają dobrego przygotowania podłoża i czasu na dokładne rozłożenie konstrukcji, ale dzięki temu komfort użytkowania jest nieporównywalnie większy.

Który basen ogrodowy wybrać?

Jak zawsze odpowiedź nie jest jednoznaczna- powinniśmy najpierw ustalić nasze potrzeby, możliwości ogrodu i budżet. Jeśli wahamy się nad konkretnym modelem, warto zajrzeć na stronę https://www.renovey.com/pl/, sprawdzić rekomendacje lub skontaktować się z obsługą. Cokolwiek wybierzemy, wodne orzeźwienie jest nie do przecenienia!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.