Wiadomości z Rybnika

Wiosenny remont - jak go sfinansować?

  • Dodano: 2020-03-05 15:15

Wraz z nadejściem wiosny chcemy, aby w naszym domu również zagościły pozytywne zmiany. Niekiedy sprowadza się to do nowych dekoracji, dodatków. Innym razem decydujemy się na coś więcej, przemalowujemy ściany, zmieniamy rozkład pomieszczeń itd. Nierzadko koszty związane z takimi zmianami mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Jak zdobyć pieniądze na ten cel i nie zbankrutować? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Remont Polaka w liczbach

W raporcie Santander Consumer Banku – „Polaków portfel własny wiosenne wyzwania”[1] przedstawione zostały nasze problemy związane z remontem. Okazało się, że największą trudnością jest: zgromadzenie odpowiedniej kwoty pieniędzy (43 proc.) i wybór właściwej ekipy (41,1 proc.). W dalszej kolejności znalazły się:

  • przekroczenie zakładanego budżetu (27,3 proc.),
  • wybór materiałów wykończeniowych (25,6 proc.),
  • planowanie prac i budżetu (19,6 proc.),
  • zakup mebli/sprzętów (10,0 proc.),
  • opóźnienie remontu (6,1 proc.).

Jak widać, jedną z naczelnych trudności są pieniądze. Niekiedy założony budżet remontowy może okazać się zbyt mały. Wówczas decydujemy się na skorzystanie z rezerwy na niespodziewane wydatki (odpowiedź 25,2 proc. badanych). Inne popularne opcje to:

  • pożyczenie brakującej kwoty od rodziny/znajomych (19,9 proc.),
  • wykonywanie części zadań samodzielnie (18 proc.),
  • ograniczenie zakresu remontu (15,2 proc.),
  • pożyczenie brakującej kwoty z banku/firmy pożyczkowej (10,8 proc.),
  • użycie tańszych materiałów (2,6 proc).

Pożyczka gotówkowa – nie taka zła?

Jednym ze sposobów na wygodne finansowanie własnych inwestycji jest pożyczka gotówkowa. Dlaczego warto się nią zainteresować? Przede wszystkim dzięki niej możesz pozwolić sobie na wydatki większe niż te, które umożliwiają ci twoje aktualne przychody i oszczędności. Kwota taka rozłożona zostaje na mniejsze, bardziej dogodne raty. Jeżeli zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, nie musisz wybierać pomiędzy wyjazdem na wakacje a remontem kuchni czy salonu. Z powodzeniem wystarczy na realizację wszystkich potrzeb.

Używane nie oznacza, że gorsze

Planujesz zakup nowego stołu, krzeseł, a może lampy? Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, decydując się na sprzęt powystawowy lub meble z outletu. Sprawdź ogłoszenia umieszczone na stronach internetowych – bardzo możliwe, że ktoś z twojej okolicy chce sprzedać podobne modele. I to za cenę, która znacznie obniży twoje wydatki. Możliwe, że nie będzie konieczne szukanie dodatkowego finansowego wsparcia. Rozsądek górą!

Pomyśl o oszczędnościach – przygotuj dobry plan działania

Remont to przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, czyli stworzyć dobry plan działania. Wykonać pomiary w mieszkaniu po to, aby nie kupić zbyt dużej ilości niepotrzebnego materiału, a do tego nabyć tylko wartościowe i wysokiej jakości produkty.

Korzyści przynosi zrobienie dobrego planu wydatków. Zaplanowanie finansów pokaże, ile dokładnie trzeba zainwestować. Dzięki temu będziesz mieć szansę o wiele wcześniej ocenić, czy jesteś w stanie wygospodarować oszczędności, które przeznaczysz na ten cel. Kilkumiesięczne wyprzedzenie pozwoli ci zgromadzić całą kwotę lub przynajmniej jej część.

[1] https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/kredyty_gotowkowe/raport_polakow_portfel_wlasny_wiosenne_wyzwania_2019.pdf

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.