Wiadomości z Rybnika

Wina wytrawne - co powinieneś o nich wiedzieć przed dokonaniem zakupu? Podpowiadamy!

  • Dodano: 2020-05-25 14:30

Wino to coraz bardziej popularny trunek w naszym kraju. Najczęściej pije się go w trakcie przyjacielskich spotkań. Na taką okazję wybiera się najczęściej wina słodkie lub półsłodkie. Jednak trendy się zmieniają. Okazuje się, że Polacy zaczynają także serwować wino do posiłków. Wówczas wybierają to opatrzone nazwą wytrawnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy jego zakupie?

 

Wina wytrawne – cechy wyróżniające

Choć wino towarzyszy nam już od wielu lat, to nadal nie bardzo potrafimy je określać i wybierać. Daleko nam przede wszystkim do nacji takich jak Włosi, którzy bezbłędnie zestawiają trunki z serwowanymi daniami. Na swoje usprawiedliwienie możemy mieć fakt, iż definicja wina wytrawnego wcale nie jest taka prosta. Niestety nie ułatwia nam sprawy etykieta umieszczona na butelce danego produktu. Teoretycznie sugerując się napisem „wino wytrawne” powinniśmy oczekiwać trunku o cierpkim smaku, czasem z wyczuwalną goryczą. Tak bowiem większość osób określa wino wytrawne. Niestety producenci na etykietach zamieszczają informację zgodną jedynie z zawartością cukru w danym trunku. A jak wiadomo na smak ma wpływ cała kompozycja z jakieś zostało wino wyprodukowane, a nie sam cukier. Na nasze odczucia wpłynie także: zawartość alkoholu, poziom pektyn, poziom garbników jak i tanin. Taka etykieta może być więc bardzo myląca. Choć wydaje się, że jeszcze gorzej jest gdy na niej nie znajdziemy żadnej informacji o kategoryzacji.

Wina wytrawne – jak dokonać rozsądnego wyboru?

Na co więc powinno się zwracać uwagę podczas zakupu wina? Najlepiej byłoby przeanalizować całą etykietę. Sprawdzić kraj pochodzenia, ponieważ mogą w nim obowiązywać inne standardy co do kategoryzacji, a także zawartość alkoholu. Niestety nie jest to łatwe dla laika. By ułatwić sobie zadanie można skorzystać z porad fachowców z https://zbawcy.pl/. Osoby które uczą innych podczas degustacji ja rozpoznawać i nazywać wina będą najlepszymi doradcami. Odwiedzając sklep stacjonarny warto zapytać o pomoc sprzedawcę. Kupując on-line warto dokładnie zapoznać się z opisem wina. A w wolnej chwili warto wybrać się na wspomnianą degustację, ponieważ da ona cenną lekcję na przyszłość.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.