Wiadomości z Rybnika

VAT rozliczysz w miejscu zamieszkania - zmiana właściwości urzędów skarbowych

  • Dodano: 2015-12-21 11:15
Od 1 stycznia 2016 r. zmieniają się właściwości urzędów skarbowych w sprawach podatku VAT. Dotychczas przedsiębiorcy rozliczali się z podatku dochodowego w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania, a z podatku VAT – zgodnie z miejscem wykonywania opodatkowanych czynności. A jak będzie teraz?
 
 
Dotychczasowe rozwiązaniach
Obecnie przedsiębiorcy rozliczają się z podatku VAT w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu. Sprawa komplikuje się, gdy takich miejsc jest więcej niż jedno, np. przedsiębiorca prowadzący kilka sklepów w różnych miejscowościach. W takim przypadku obowiązuje rozliczanie się w urzędzie skarbowym właściwym dla:
miejsca zamieszkania (w przypadku osoby fizycznej),
siedziby firmy (w przypadku osób prawnych i podmiotów nieposiadających osobowości prawnej.
 
 
Mamy więc sytuację, gdyż część podatników rozlicza się w urzędach właściwych dla prowadzenia czynności opodatkowanych, część dla miejsca zamieszkania. Z drugiej strony jeden podatnik rozliczał się w różnych urzędach, z różnych podatków.
 
 
Zmiana od 1 stycznia 2016 r.
Od nowego roku urzędem skarbowym właściwym w sprawach podatku VAT będzie urząd, w którym podatnik dokonuje rozliczeń podatku dochodowego:
dla osoby fizycznej właściwy będzie urząd skarbowy zgodny z miejscem zamieszkania,
dla osoby prawnej lub podmiotu nieposiadającego osobowości prawnej właściwy będzie urząd zgodny z adresem siedziby.
 
 
Do którego urzędu składać korekty za minione okresy
Zgodnie z nowymi przepisami zarówno deklaracje, jak i korekty powinny być składane w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zamieszkania lub adresem siedziby. Tak regulacja dotyczy również korekt składanych za okresy sprzed 1 stycznia 2016r.
 
 
Wyjątek stanowią postępowania, kontrole i czynności sprawdzające rozpoczęte przez zakończeniem 2015 r. W takich przypadkach właściwe będą urzędy dotychczas prowadzące sprawę.
 
 
Gdzie składać deklaracje za grudzień 2015 r.
Ustawa zmieniająca właściwości urzędów skarbowych nie wyjaśniła wprost, do którego urzędu skarbowego podatnik winien skierować deklarację VAT -7 za grudzień 2015 r lub deklarację VAT-7K za ostatni kwartał br. Termin je złożenia przypada na styczeń 2016 r.
 
Z wyjaśnień Dyrektora  Departamentu Prawa Społecznego Rządowego Centrum Legislacji dotyczących interpretacji przepisów prawnych wynika, iż należy deklaracje te powinny być złożone wg nowych regulacji.
 
 
Zgłoszenie aktualizacyjne
Dobrą wiadomością jest fakt, iż przedsiębiorcy nie muszą składać zgłoszenia aktualizującego zmieniającego organ podatkowy właściwy dla rozliczeń VAT. Właściwości urzędu zostaną zmienione na podstawie samej ustawy.
 
 
O nadchodzącej zmianie przypominają księgowi platformy internetowej sprawdzonyksiegowy.pl
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.