Wiadomości z Rybnika

Usuwanie szlamów technologicznych: czym jest i na czym polega?

  • Dodano: 2019-12-17 14:15

Wiele gałęzi przemysłu zmaga się z koniecznością skutecznej utylizacji odpadów produkcyjnych, w tym różnego rodzaju opiłków, szlamów technologicznych i innych zanieczyszczeń. Jak sprząta się taką halę produkcyjną?

Powstawanie szlamów technologicznych

Szlam, czyli osad powstaje na dnie zbiornika (lub na powierzchni cieczy) w wyniku dostawania się do wody cząsteczek organicznych lub mineralnych – mogą to być także cząsteczki metali. Taki osad stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla sprawności procesu produkcji, ale także dla bezpieczeństwa urządzeń, które przy braku odpowiedniej konserwacji mogłyby ulec zniszczeniu. Dlatego raz na jakiś czas należy zlecić czyszczenie zbiorników lub sprzętu komuś znającemu się na usuwaniu szlamów technologicznych.

Jak usuwa się szlamy technologiczne?

Usuwanie szlamów technologicznych to wąska specjalizacja, którą zajmuje się kilka firm. Ze względu na konieczność użycia specjalistycznego sprzętu należy liczyć się z pewnymi kosztami, choć czynność tę wykonuje się stosunkowo rzadko.

W zależności od miejsca gromadzenia się szlamu, podjeżdża się specjalnym samochodem przypominającym cysternę – działa on jak ogromny odkurzacz. Przede wszystkim zbiera się podciśnieniowo cały osad, a następnie wykańcza sprzątanie myjką wysokociśnieniową. Dzięki temu cały proces przebiega sprawnie i bezpiecznie. W zależności od typu zlecenia, firma usuwająca szlamy technologiczne zajmuje się utylizacją odpadu lub transportuje go w wyznaczone przez zleceniodawcę miejsce.

Usuwanie szlamów technologicznych – komu je zlecić?

Jak widać, usuwanie szlamów jest raczej skomplikowaną czynnością, której często nie da się wykonać bez angażowania specjalistów. Warto więc wybrać firmę mającą doświadczenie w wykonywaniu tego typu zleceń. Jedną z nich jest https://makowskimis.eu. Nawet, jeżeli część czynności można wykonać bez specjalistycznego odkurzacza przemysłowego, jest to czasochłonne i może powodować zbędny przestój w produkcji – a to może generować poważne koszty dla firmy.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.