Wiadomości z Rybnika

Skuteczna nauka we współczesnych czasach

  • Dodano: 2020-04-17 10:45

Edukacja w XXI wieku wkroczyła na nowy poziom. Komputery, powszechny dostęp do Internetu, ogólnodostępna duża ilość informacji sprawiła, że klasyczne podręczniki straciły nieco na wartości w oczach dzieci i młodzieży. Wiedzę z mediów elektronicznych uczniowie mogą czerpać na bieżąco i jest ona zwykle aktualna, ze słowem drukowanym bywa różnie. Jednak czy w istocie papierowe książki powinny być mniej ważne w procesie zdobywania wiedzy?

Pierwsze kroki dziecka w świecie książek

Rodzice i opiekunowie powinni zdawać sobie sprawę z wagi czytania książek z dzieckiem  już od najmłodszych lat. Wbrew pozorom nie najważniejsze jest tutaj wyrobienie w dziecku nawyku do sięgania po książki, ale wspólne spędzanie czasu, bliskość emocjonalna. Specjaliści zalecają głośne czytanie dzieciom minimum piętnaście minut dziennie. Nawet jeżeli dziecko nie chce siedzieć na kolanach, to także podczas zabawy może słuchać. W tym wieku praktycznie każda książeczka pełni funkcje edukacyjne.

Szkoła i podręczniki dla młodzieży

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym zaczyna mieć do czynienia z nieco innym rodzajem książek. Elementarze, podręczniki to przystępnie przedstawiona wiedza dostosowana do wieku użytkownika. Jeżeli młody człowiek ma odpowiednie nastawienie, może nie traktować ich jak wroga. Dobre i tanie podręczniki dostępne dla wszystkich dzieci to podstawa nauki, która powinna być uzupełniana rzetelną wiedzą zdobywaną z multimediów. Niezwykle istotne jest, aby dzieci już od małego uczyły się weryfikować źródła informacji i podchodzić zawsze do nich z odpowiednim stopniem krytycyzmu.

Podręczniki i skrypty akademickie

Na zazwyczaj ostatnim etapie edukacji, jakim dla większości osób są studia lub szkoły policealne, wykorzystuje się również podręczniki. Oczywiście bardzo często przybierają już one formę elektroniczną, jednak nadal w wielu wypadkach niezastąpione są tradycyjne papierowe książki. Korzystanie z nich pozwala na odpoczęcie wzroku od niebieskiego światła emitowanego przez ekran, bardzo często też studenci wykorzystują skrypty do robienia notatek. Wiele osób uważa, że elektroniczna postać książek nigdy nie zastąpi w pełni formy papierowej, gdyż nie do odtworzenia jest możliwość poczucia dotyku papieru, przewracania stron, trzymania w ręku grubego sczytanego tomu.

Klasyczne książki i podręczniki wciąż pełnią istotną rolę w procesie edukacji. Od początkowego obcowania z książką przez maluchy wspierane przez rodziców, poprzez edukację przedszkolną, szkolną, na akademickiej kończąc. Warto więc wiedzieć, gdzie można kupić najlepsze z nich w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.