Wiadomości z Rybnika

Różnice między magazynem tradycyjnym a zautomatyzowanym: Transformacja w logistyce

  • Dodano: 2024-02-29 23:15

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, przedsiębiorstwa poszukują innowacyjnych rozwiązań, aby zoptymalizować swoje procesy magazynowe. Magazyny tradycyjne, które od lat były standardem, coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnym magazynom zautomatyzowanym. Jakie są kluczowe różnice między tymi dwoma podejściami i czy warto inwestować w nowoczesność? Właśnie na te dwa pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  1. Człowiek kontra maszyna:

W tradycyjnym magazynie kluczową rolę odgrywają ludzie. Są niezbędni praktycznie na każdym etapie łańcucha logistycznego, od kompletowania zamówień po etykietowanie i wysyłkę. Nic nie może się wydarzyć bez udziału człowieka, wszystkie działania są przez niego inicjowane, nadzorowane i wykonywane. Maszyny w takim magazynie potrzebują człowieka, by działać. 

W magazynach zautomatyzowanych te role zostały całkowicie odwrócone, większość zadań jest wykonywana przez maszyny, od systemów sortujących przez roboty logistyczne po wysyłkę i naliczenie należności. 

Świat technologii logistycznej i informatycznej w ostatnich latach poseł tak do przodu, że powstają już całkowicie autonomiczne magazyny, w których ludzie są praktycznie zbędni, pełnią jedynie niewielką funkcję nadzorczą. 

  1. Wydajność i precyzja:

Automatyczne systemy składowania  cechują się większą wydajnością i precyzją w porównaniu z tradycyjnymi magazynami. Maszyny są w stanie pracować przez długie godziny bez zmęczenia, co przekłada się na szybsze i bardziej precyzyjne działanie. 

Człowiek wymaga odpoczynku, jedzenia, korzysta z toalety i choruje. Maszyny procują non stop czasem latami bez awarii. Wymagają jedynie okresowych przeglądów i konserwacji, a część tych zadań również mogą wykonywać maszyny. Jest to niezwykle sprawne i ekonomiczne rozwiązanie. 

  1. Konieczność integracji:

Aby cały system automatyzacji sprawnie działał, potrzebne jest dostosowanie wszystkich elementów infrastruktury magazynowej do nowego podejścia. Pierwszym elementem jest już odpowiednia brama przemysłowa, która stanowi swoisty portal do nowoczesnego systemu magazynowego firmy. Ona również musi być przystosowana do nowego podejścia. 

Jest to spora zmiana, zarówno w myśleniu o magazynie gdzie kiedyś królował magazynier, jak i o jego wyposażeniu. Tu już nie sprawdzi się powszechne kiedyś podejście, by sprzęt kompletować według własnego uznania, biorąc pod uwagę jedynie cenę czy sentyment do marki. W takim automatycznym magazynie wszystkie elementy muszą do siebie pasować i być przystosowane do pracy w trybie autonomicznym, nawet zwykłe pojemniki warsztatowe muszą być tak dobrane, by roboty je rozpoznawały i potrafiły odpowiednio wykorzystać.  

  1. Koszty operacyjne:

Magazyny zautomatyzowane wymagają znacznych nakładów finansowych na początku, jednakże w dłuższej perspektywie mogą przynieść oszczędności dzięki mniejszej liczbie pracowników, zmniejszeniu błędów oraz lepszemu wykorzystaniu przestrzeni.

Wymóg zmiany podejścia do doboru sprzętu z punktu (3) generuje spore koszty, ponieważ w istniejącym już magazynie trzeba wymienić praktycznie cały sprzęt, a w nowo projektowanym zdecydować się na jedną linię urządzeń, które zbudują całą automatyczną infrastrukturę. Generuje to większe koszty początkowe w stosunku do tradycyjnego magazynu, jednak niezwykle szybki zwrot z takiej inwestycji powinien przekonać większość przedsiębiorstw do wybrania właśnie tego rozwiązania. 

  1. Skalowalność:

W przypadku tradycyjnych magazynów, ich skalowalność może być ograniczona przez ilość dostępnej przestrzeni oraz ręczne operacje. Zautomatyzowane magazyny są bardziej skalowalne i łatwiej dostosowują się do zmieniających się potrzeb biznesowych.

  1. Ludzie nie muszą ucierpieć na tej zmianie:

Powszechną obawą blokującą często wszelkie zmiany mające zautomatyzować procesy w firmie jest lęk pracowników przed utratą pracy. Jednak podczas dobrze przeprowadzonego procesu optymalizacji pracy magazynu przez jego zautomatyzowanie nie musi dochodzić do zwolnień. Pracowników wystarczy zawczasu przeszkolić i przekwalifikować na inne, często nowe stanowiska pracy. System automatyczny wymaga nadzoru, konserwacji, napraw i optymalizacji. Pracownicy zyskują natomiast nowe kompetencje zwiększające ich wartość na nowoczesnym rynku pracy. 

Podsumowanie:

Różnice między magazynem tradycyjnym a zautomatyzowanym są istotne i mają znaczący wpływ na efektywność oraz konkurencyjność przedsiębiorstwa. W wyborze pomiędzy tymi dwoma podejściami należy uwzględnić specyfikę działalności, wymagania operacyjne oraz dostępne zasoby finansowe, aby wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Fot. e-promag.pl

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.