Wiadomości z Rybnika

Przewodnik po technice emocjonalnej wolności - tappingu

  • Dodano: 2022-11-23 05:45, aktualizacja: 2022-11-23 05:58

Punkt stukania w podbródek, znajdujący się pod dolną wargą i nad brodą, jest jednym z dziewięciu akupunktów wykorzystywanych w technice wolności emocjonalnej do uwalniania stresu i wspomagania dobrego samopoczucia.

Tapping (z ang.), to terapia umysłu i ciała, która wywodzi się z praktyki akupunktury stosowanej w tradycyjnej medycynie chińskiej i jest dziś stosowana jako metoda samopomocy we współczesnej psychologii. Polega na dotykaniu opuszkami palców kluczowych punktów akupresurowych (akupunktów) na dłoniach, twarzy i ciele, koncentrując się na nieprzyjemnych uczuciach lub obawach, a następnie stosowaniu pozytywnych afirmacji w celu zneutralizowania tych uczuć.

Badania sugerują, że tapping może łagodzić stres, zmniejszać zachcianki, poprawiać wydajność, a nawet pomagać w łagodzeniu objawów zespołu stresu pourazowego.

Jak działa Tapping dla Twojego ciała

Tapping jest podobny do akupunktury, ponieważ wykorzystuje określone akupunkty. Ciało ludzkie ma ponad 2000 punktów akupunktowych, a punkty te są połączone ścieżkami lub meridianami, przez które przepływa energia życiowa (zwana "chi"). TCM uważa, że ten przepływ energii jest odpowiedzialny za ogólny stan zdrowia, a zakłócenia tego przepływu mogą powodować choroby. Warto także zadbać o odpowiednią wagę https://esomed.pl/odchudzanie-po-50/ .  Uważa się, że stymulowanie określonych punktów akupunktowych poprawia przepływ energii, a co za tym idzie - ogólny stan zdrowia.

Badania sugerują, że istnieje fizjologiczna odpowiedź na stymulację tych akupunktów - nie są to po prostu przypadkowe miejsca na ciele. Po zbadaniu akupunktów pod mikroskopem naukowcy odkryli, że zawierają one dużą gęstość zakończeń nerwowych, włókien nerwowych, które kontrolują ciepło i zimno, oraz dużą koncentrację białych krwinek - czytamy w przeglądzie.

Inne badania wykazały, że stymulowanie akupunktów powoduje wydzielanie różnych substancji chemicznych w mózgu, w tym endogennych opioidów (substancji uśmierzających ból), serotoniny (która pomaga regulować sen, nastrój i pamięć) oraz kwasu gamma-aminomasłowego (który ma uspokajający wpływ na organizm).

Oto dziewięć akupunktów związanych ze standardowym tappingiem
W standardowym tappingu wykorzystuje się dziewięć punktów akupunktowych na twarzy, rękach i ciele:

  • Brwi - Tam, gdzie zaczynają się brwi, na wysokości mostka nosa
  • Bok oka - Na kości wzdłuż zewnętrznej strony oka
  • Pod okiem - Na szczycie kości policzkowej pod jednym z oczu
  • Pod nosem - Obszar pod nosem i nad górną wargą
  • Podbródek - Fałda między dolną wargą a podbródkiem
  • Punkt obojczyka - Około 10 cm poniżej i z boku miejsca, w którym spotykają się obojczyki
  • Pod pachami - Po każdej stronie, około 4 cale poniżej pach.
  • Wierzch głowy - Bezpośrednio na czubku głowy
  • Dłoń - Zewnętrzna krawędź dłoni, po przeciwnej stronie niż kciuk

Więcej pomocnych informacji znajdziesz na stronie esomed.pl , mnóstwo porad pisanych przez profesjonalistów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.