Wiadomości z Rybnika

Proces wyceny nieruchomości i rola rzeczoznawcy majątkowego.

  • Dodano: 2017-04-05 09:45

Wycena nieruchomości to ważny element w procesie szacowania ryzyka przez kredytodawcę w aspekcie kredytu hipotecznego. Rzeczoznawca majątkowy powinien uwzględnić cechy rynkowe nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu jak i aktualną relacją popytu i podaży jak i zmiany cen nieruchomości w horyzoncie czasu.

Wycena nieruchomości lokalowej lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przygotowana przez rzeczoznawcę majątkowego to niezwykle ważny segment przebiegu zabezpieczenia wierzytelności  wpisem hipotecznym w Księdzie Wieczystej nieruchomości. Oszacowana wartość rynkowa nieruchomości powinna być odzwierciedleniem cech rynkowych nieruchomości na tle uwarunkowań na lokalnym rynku nieruchomości. Wycena powinna uwzględniać atrybuty nieruchomości takie jak lokalizacja, otoczenie, stan techniczny, standard wykończenia, położenie na piętrze w przypadku lokali mieszkalnych. Niezbędne jest także uwzględnienie czynników o charakterze ekonomicznym jak i demograficznym.


- Wartość rynkowa odzwierciedla prawdopodobną wartość nieruchomości możliwą do uzyskania na lokalnym rynku w aspekcie jej cech rynkowych. Rzeczoznawca powinien zwrócić uwagę na cechy pozytywne jak i negatywne nieruchomości i dokonać odpowiedniej korekty względem próbki nieruchomości podobnych - wyjaśnia Maja Hylińska specjalistka ds. wyceny z https://www.nieruchomosci-wycena.com/s16,Kredyty-Hipoteczne-posrednictwo-finansowe

Rzeczoznawca majątkowy powinien sporządzić oszacowanie – operat w formie pisemnej w zgodzie z aktualnymi regulacjami prawnymi i metodologią jak i etosem zawodowym opierając się się na odpowiednio dobranej próbce nieruchomości spełniających wymóg nieruchomości podobnych w aspekcie przymiotów rynkowych przedmiotu wyceny.
W dzisiejszych czasach zakup wymarzonej nieruchomości finansowany  jest zwykle częściowo lub zupełnie  z kredytu zabezpieczonego wpisem hipotecznym w czwartym dziale Księgi Wieczystej przedmiotowej nieruchomości.  
Przy współcześnie obowiązujących stopach procentowych hipoteczny długoterminowy kredyt jest ciekawym i rentownym rozstrzygnięciem na finansowanie kupna nieruchomości lokalowej lub nieruchomości gruntowej i inwestowania części lub całości zgromadzonych pieniędzy w zdawałoby się jedną z wiarygodnych wariantów inwestycji.

- Kredyty hipoteczny pozwala na zakup nieruchomości i skrócenie okresu oczekiwania na zakup nieruchomości przy stosunkowo niewysokich kosztach kredytu  - ocenia Rzeczoznawca Majątkowy Sebastian Wygaś z https://www.nieruchomosci-wycena.com/s8,Nieruchomosci-budynkowe

Nie wpływa na to nawet sprawa co raz większego  wkładu własnego w postaci środków finansowych, jakiego wymagać może kredytodawca, przed zaaprobowaniem kredytu hipotecznego.
 

- Wycena nieruchomości powinna uwzględniać wartość nieruchomości aktualną oraz docelową w przypadku prac remontowych, wykończeniowych czy adaptacyjnych  - wyjaśnia Rzeczoznawca majątkowy Sebastian Wygaś z https://www.nieruchomosci-wycena.com/h5,Zakup-lokalu-mieszkalnego-na-co-warto-zwrocic-uwage-

Kredytodawca niejednokrotnie żąda skalkulowania wartości  nieruchomości wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego  aby określić prawdopodobną wartość rynkową  nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie wierzytelności.

Rzeczoznawca majątkowy określa zgodnie z metodologią wyceny nieruchomości wartość rynkową na lokalnym rynku w stanie aktualnym lub w stanie docelowym  jeśli kredytobiorca przewiduje wykończenie na przykład stanu deweloperskiego lokalu mieszkalnego lub na przykład komercyjnego.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.