Wiadomości z Rybnika

Pracujesz z gazami fluorowymi? Musisz mieć odpowiednie szkolenie!

  • Dodano: 2020-03-24 16:30

Gazy fluorowe, które używane są między innymi w instalacjach klimatyzacyjnych, chłodniczych czy w pompach ciepła, mogą być obsługiwane jedynie przez pracowników posiadających właściwe uprawnienia.

Stosowane w wielu dziedzinach przemysłu gazy fluorowe stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, w tym między innymi dla warstwy ozonu, która zabezpiecza ziemię przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Właśnie dlatego, od 2015 roku, pracownicy wykonujący obowiązki związane z obsługą tego typu gazów, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia określane jako F gaz. 

W jaki sposób można uzyskać uprawnienia F gaz?

Uprawnienia F gaz, także F gazowe to specjalny rodzaj uprawnień, które pozwalają legitymującej się nimi osobie na prowadzenie prac związanych z gazami fluorowymi. Są to F gazy stosowane w wielu urządzeniach i instalacjach, na przykład w branży HVAC, w tym w klimatyzacji, chłodnictwie. Pracownicy wykonujący naprawy, konserwacje, serwis, kontrolę szczelności, odzysk oraz innego rodzaju prace związane z urządzeniami i instalacjami wykorzystującymi F gazy, muszą uzyskać odpowiednie uprawnienia. Aby je otrzymać, konieczne jest zapisanie się na kurs F gazy - https://kursyalfa.pl/kurs-f-gazy/ który kompleksowo przygotowuje do podejścia do egzaminu F gaz, który ma miejsce przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). 

Gdzie można zapisać się na kurs F gazy?

Aktualnie kurs F gazy jest prowadzony przez wiele centrów szkoleniowych działających na terenie całego kraju, w tym między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Gliwicach. Kursy tego rodzaju trwają 1 dzień lub kilka dni i składa się z części teoretycznej, która prezentuje teorię pracy z gazami fluorowymi, a także z części praktycznej. Następnie uczestnik szkolenia kurs F gazy może podejść do egzaminu. Gdy zaliczy go pozytywnie, otrzymuje właściwy certyfikat potwierdzający uzyskane uprawnienia. Reasumując, przy pracy z F gazami, czyli z gazami fluorowymi konieczne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień, które nadawane są po zapisaniu się na kurs F gazy oraz po zaliczeniu egzaminu F gazowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.