Wiadomości z Rybnika

Praca w opiece osób starszych w Niemczech - kwalifikacje i predyspozycje dobrej opiekunki

  • Dodano: 2020-02-06 14:00

Opiekunka osób starszych ma za zadanie zajmować się swoim podopiecznym oraz wspierać go w codziennym życiu. Mimo, że jest to z pozoru łatwe zadanie, praca w opiece osób starszych nie jest dla każdego. Każda osoba kandydująca na to stanowisko musi bowiem posiadać pewne określone kwalifikacje oraz cechy charakteru, które są szczególnie pożądane w tym potrzebnym, ale i wymagającym zawodzie. Kto może podjąć pracę w opiece osób starszych w Niemczech?

Opieka osób starszych – praca dla osób z doświadczeniem i znających język obcy

Dużym zainteresowaniem wśród Polek i Polaków cieszą się oferty zatrudnienia w branży opiekuńczej za granicą, w szczególności w Niemczech. Aby opiekunka właściwie wywiązywała się ze swoich obowiązków oraz wspierała seniora w codziennych sytuacjach, powinnam posługiwać się językiem niemieckim na co najmniej komunikatywnym poziomie. Brak znajomości języka niemieckiego może bowiem poważnie utrudniać opiekunce wykonywanie codziennych obowiązków oraz uniemożliwić zrozumienie potrzeb i oczekiwań seniora.

Kolejną istotną cechą w toku ubiegania się o pracę w opiece osób starszych jest posiadanie doświadczenia w tym zawodzie. Wbrew pozorom, nie chodzi jednak tylko o doświadczenie ściśle zawodowe – w przypadku opiekunki osób starszych liczy się bowiem także doświadczenie zdobyte w prywatnym życiu, np. podczas zajmowania się starszą osobą z własnej rodziny, wolontariatu w szpitalu lub domu opieki. Czas spędzony na opiekowaniu się starszymi osobami daje kandydatom szanse na poznanie specyfiki tej pracy oraz zdobycie wielu praktycznych umiejętności.

Doświadczenie oraz znajomość języka niemieckiego z reguły wystarczają, by móc zająć się seniorami, którzy potrzebują jedynie niewielkiego wsparcia w codziennych czynnościach oraz towarzystwa drugiej osoby. W przypadku bardziej wymagających podopiecznych, np. seniorów obłożnie chorych czy cierpiących na różnego rodzaju choroby, poszukiwani są opiekunowie posiadający dodatkowe wykształcenie pielęgniarskie lub fizjoterapeutyczne oraz doświadczenie w zajmowaniu się seniorami w gorszym stanie zdrowia.

Opieka osób starszych – praca dla osób z odpowiednimi cechami charakteru

Oprócz kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz znajomości języka obcego, każdy kandydat do pracy w opiece osób starszych powinien także posiadać pewne określone cechy charakteru. Dobrze, jeśli opiekunka osób starszych jest osobą ciepłą, wyrozumiałą i cierpliwą, rozumie potrzeby starszych ludzi i umieć nawiązywać przyjazne kontakty z drugim człowiekiem. Starsze osoby często są schorowane, samotne i potrzebują stałego kontaktu z drugą osobą; miewają także swoje specyficzne przyzwyczajenia i upodobania, które opiekunka powinna uszanować i rozumieć.

Cenną cechą dobrej opiekunki osób starszych jest także chęć i umiejętność niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Osoby starsze, oprócz fizycznej pomocy w codziennych czynnościach, zwykle potrzebują także wsparcia psychologicznego, zrozumienia oraz bliskości drugiego człowieka, które są w stanie zapewnić im jedynie empatyczni i wyrozumiali opiekunowie z powołania.

Partnerem artykułu jest agencja www.aterima-med.pl oferująca legalną pracę w opiece w Niemczech  – praca opiekunka osób starszych.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Bogna

    Empatia i cierpliwość bardzo sie przydaje, wiem to z własnego doświadczenia bo pracuje jako opiekunka promedica w Niemczech od kilku lat

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.