Wiadomości z Rybnika

Podwodne przygody: Jaki sprzęt do snorkelingu?

  • Dodano: 2023-10-23 10:30

Snorkeling to aktywność idealna do rozpoczęcia swojej wodnej przygody. Stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa i niewielka ilość niezbędnego sprzętu to aspekty, dzięki którym na podziwianie podwodnego świata może zdecydować się niemalże każdy. Warto jednak pamiętać o tym, że kluczową rolę odgrywa odpowiedni dobór akcesoriów snorkelingowych. Czym się powinny charakteryzować? Które z nich są niezbędne?

Jaką maskę do snorkelingu wybrać?

Akcesoria snorkelingowe mają z reguły prostą konstrukcję. Do rozpoczęcia swojej przygody z tym rodzajem aktywności niezbędne jest posiadanie jedynie odpowiedniej maski oraz fajki, przez którą możliwe jest oddychanie pod wodą. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje tego sprzętu, czyli maski pełnotwarzowe oraz okulary z fajką. W przypadku produktów z pierwszej grupy wszystkie komponenty są połączone w jedną całość, dlatego zanurzenie nie wymaga utrzymywania w ustach samej fajki. Szczelność maski gwarantuje wówczas przestrzeń do wymiany gazowej, a znajdująca się na szczycie „antena” pozwala w niektórych przypadkach na zanurzenie nawet do kilku metrów poniżej tafli wody. Alternatywą są zestawy okularów z fajkami, gdzie wymienione elementy nie są ze sobą połączone. Opcja ta pozwala zmniejszyć masę całkowitą całego sprzętu, natomiast sam ustnik fajki podnosi poziom odczuwanego bezpieczeństwa poprzez pełną kontrolę nad utrzymaniem samego elementu w ustach. Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, jednak z reguły osobom początkującym i dzieciom zaleca się korzystanie z masek pełnotwarzowych, natomiast wraz ze wzrostem umiejętności możliwe jest stopniowe wprowadzanie zestawów dwuczęściowych. Ważniejszą rolę, niż rodzaj maski, odgrywa jednak jakość wykonania zarówno okularów oraz fajki – to właśnie te parametry stanowią gwarancję bezpieczeństwa i podnoszą komfort użytkowania akcesoriów podczas aktywności.

Co oprócz maski?

Posiadanie maski do snorkelingu pozwala podziwiać podwodny świat, jednak warto dodatkowo wyposażyć się w inne przydatne akcesoria. Sprzęt do snorkelingu obejmuje bowiem nie tylko same maski, ale także i płetwy oraz pianki neoprenowe. W przypadku posiadania produktów z pierwszej z wymienionych grup każdy użytkownik zyskuje możliwość wydajniejszego poruszania się w wodzie. Płetwy stanowią bowiem duże ułatwienie pływania, przez które znacząco zmniejszony zostaje niezbędny wydatek energii. Dzięki temu możliwe jest snurkowanie przez wiele godzin, bez obawy o uczucie zmęczenia! Z kolei same kostiumy do nurkowania stanowią wartościowy dodatek, którego głównym zadaniem jest ochrona przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Należy bowiem pamiętać o tym, że utrzymywanie się tuż nad powierzchnią wody przez dłuższy czas wiąże się z ryzykiem poparzeń słonecznych. W warunkach wodnych stosowanie kremów z filtrami ma ograniczoną skuteczność, dlatego osoby zafascynowane snorkelingiem powinny rozważyć inny sposób ochrony swojej skóry. Niezależnie od tego, czy wybrany sprzęt do snorkelingu będzie składał się z samej maski, czy też może również i innych dodatkowych akcesoriów, to podstawą do przyjemności płynącej z tej aktywności jest odpowiedni wybór miejsca. Warto zatem zdecydować się na zanurzenie w zatokach i w pobliżu plaż, gdzie podwodna fauna jest wyjątkowo bogata – nawet najlepszy rodzaj sprzętu nie pozwoli cieszyć się snurkowaniem, jeśli w okolicy trudno będzie zobaczyć przynajmniej jedną kolorową rybkę!

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.