Wiadomości z Rybnika

Podróż na koniec świata – Japonia czy Nowa Zelandia?

  • Dodano: 2023-11-06 12:00, aktualizacja: 2023-11-21 11:52

Nie na co dzień podróżuje się taki kawał świata – zaraówno Japonia, jak i Nowa Zelandia, są oddalone od Polski o tysiące kilometrów, a lot odbywa się często nawet z dwoma lub trzema przesiadkami. By spędzić wakacje w którymś z tych krajów zwykle bierze się dłuższy urlop i zaczyna przygotowania na kilka miesięcy wcześniej. Który z tych krajów wybrać?

Dla kogo jest podróż do Japonii, a dla kogo do Nowej Zelandii?

Wbrew pozorom oba te kraje mają dość dużo ze sobą wspólnego, nie tylko odległość. Do Japonii (https://planetescape.pl/kraj/japonia/) i do Nowej Zelandii podróżuje się ze względu na kulturę i przyrodę. Z pewnością nie będzie to kierunek typowo wypoczynkowy, kiedy spędza się wiele czasu w jednym miejscu, więc miłośnikom plażowania odradza się te kierunki. To zdecydowanie dobry pomysł dla osób kochających przygodę, poznawanie historii i kultury, próbowania nowych potraw i doświadczania podróży. Wycieczka do Japonii lub Nowej Zelandii może też być nietuzinkowym pomysłem na podróż poślubną lub nawet rodzinną wyprawę (jeśli dzieci przyzwyczajone są do podróżowania i lubią częste zmiany miejsca). Japonię zwiedza się głównie pociągami lub samolotem, a Nową Zelandię – kamperem lub samochodem. Sposób podróżowania po kraju także powinien być podpowiedzią, kogo zachwyci któryś z tych krajów.

Japonia – kraj kwitnącej wiśni

Japonia, wyspiarski kraj położony na zimnych wodach Oceanu Spokojnego, w Azji, przyciąga wielu turystów.  Powodów jest wiele: od japońskiej kuchni, obfitującej w ryby i owoce morza, przez japońską kulturę ładu i porządku, ale i tradycję gejszy oraz niezwykłe społeczeństwo obywatelskie, aż po nowoczesność, nowe technologie i super-miasto Tokio. Japonia zachwyca również przyrodniczo – to niezwykle górzysty kraj o różnorodnym krajobrazie i często surowych warunkach życia, z jedną tropikalną wyspą, pełną kurortów i życia w amerykańskim stylu – Okinawą. Japończycy od wieków starają się okiełznać naturę, dlatego ich architektura zachwyca użytecznością, pomysłem i bezpieczeństwem. Najbardziej popularnym okresem dla turystów jest wiosna (marzec-maj) i jesień (wrzesień-listopad). Marzeniem wielu podróżników jest zobaczyć kwitnące wiśnie, co jest wyzwaniem – drzewa są w rozkwicie nie dłużej niż 7-10 dni, w zależności od regionu. Które miasta warto zwiedzić podczas podróży, oczywiście – poza Tokio? Jak już wspomniano, po Japonii zwykle porusza się szybkimi pociągami, więc dość łatwo zorganizować przemieszczanie się co kilka dni. Warto wybrać się do Kioto, historycznego i kulturalnego serca Japonii, pełnego zabytków, świątyń, ogrodów i tradycji. Najsłynniejszą z dzielnic jest Gion, dzielnica gejszy, drewnianych, tradycyjnych zabudowań i teatrów kabu i maiko. Miłośnicy tradycji mogą też zawitać w niewielkiej górskiej wiosce, Shirakawa-go, zwłaszcza zimą. Miastem, które wzbudza wiele emocji jest Hiroszima, w której zachowało się wiele pamiątek z drugiej wojny światowej.

Nowa Zelandia – kraina hobbitów

Z kolei Nowa Zelandia kojarzona jest przede wszystkim z bezkresnymi krajobrazami rodem z Władcy Pierścienia. Ten wyspiarski kraj również jest położony na wodach Oceanu Spokojnego. Najlepszą porą na zwiedzanie Nowej Zelandii (https://planetescape.pl/kraj/nowa-zelandia/) są miesiące od grudnia do marca, podczas trwania lata. Kraj słynie z parków narodowych oraz dynamicznej i nowoczesnej stolicy – Auckland. Podróż do Nowej Zelandii to okazja do poznania niezwykłej kultury Maoryskiej, zdobycia górskich szczytów i czasu spędzonego na łonie natury. Kraj można przejechać z północy na południe i zahaczyć o największe atrakcje: Hobbiton, Rotorua (słynącej z gejzerów), Christchurch (nazywane miastem ogrodów), region jeziora Wanaka i majestatyczna góra Cooka, szalone miasto Queenstown i malowniczą zatokę Milforda, po której warto odbyć rejs. W Nowej Zelandii można obserwować wieloryby i wspinać się po lodowcach – wszystko zależy od Was!

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.