Wiadomości z Rybnika

Plecak trekkingowy, czy turystyczny - jakie są główne różnice oraz przeznaczenie?

  • Dodano: 2020-11-27 09:15, aktualizacja: 2020-12-04 14:04

Czym się różni plecak trekingowy od turystycznego? Dla mniej wprawnego podróżnika te dwa terminy mogą się wydawać zamienne. Tymczasem w świecie sprzętu istnieje bardzo wiele niuansów, które sprawiają, że jedna rzecz nadaje się bardziej do konkretnych zastosowań. Jak wygląda to w odniesieniu do plecaków?

Na wycieczkę, czyli plecak turystyczny

Modele turystyczne są inaczej nazywane wycieczkowymi. Ich spektrum możliwości jest bardzo duże. Nie są jednak uniwersalne – w dziedzinie osprzętu raczej trudno o tę cechę. Oto, czym zazwyczaj różnią się poszczególne modele między sobą:

  • Litraż. To nic innego, jak pojemność plecaka określana jest w litrach – im większa wartość, tym więcej można do niego zapakować. Wraz z litrażem rośnie najczęściej również masa własna.

  • Stelaż. Część plecaków na dodatkowe elementy usztywniające, pozwalające na lepsze opanowanie ich w momencie przenoszenia wielu ciężkich rzeczy o niejednolitych gabarytach.

  • Komory. Poszczególne rozwiązania mogą sprawić, że plecak da się podzielić na kilka (najczęściej dwie) niezależnych przestrzeni ładunkowych. Najprostszy plecak turystyczny nie będzie miał tej funkcji wcale.

Model odpowiedni dla siebie należy wybierać z myślą o przeznaczeniu. Nie ma sensu zabierać ze sobą ogromnego plecaka, gdy większość wycieczek nie generuje konieczności zabierania wielu rzeczy.

Plecak trekkingowy - najlepszy w góry

Cóż, plecak trekkingowy a turystyczny to właściwie ta sama konstrukcja! Najczęściej wykorzystuje się je przy wycieczkach górskich, bo na wyjazdy typu all-inclusive lepiej sprawdzają się utwardzane torby, zdecydowanie wygodniejsze w samolotowym transporcie.

Plecaki trekkingowe są zatem najwierniejszymi przyjaciółmi w podróży na szlaku. Tam torba byłaby bardzo nieporęczna, natomiast wszystkie pozytywne właściwości umieszczenia bagażu na plecach są wykorzystywane w 100%.

Optymalny plecak na trekking

Czym należy się kierować, decydując się na konkretny model? Najlepiej dopasować go indywidualnie. Warto zwracać uwagę na wodoodporność materiału, gwarancję od producenta oraz podział wewnątrz plecaka. Dobrze jest, gdy do części rzeczy można się dostać bezproblemowo nawet bez ściągania go. Jeśli w środku jest osobna komora, można ją wykorzystać na oddzielenie rzeczy brudnych - będzie to przydatne w przypadku przynajmniej tygodniowych wojaży.

Jeśli celem są lekkie góry i jedynie weekend, warto przemyśleć zakup plecaka o nieco mniejszym litrażu. W przypadku młodszych może się okazać, że będzie to najlepszy plecak dla dziecka do szkoły i na wyprawy górskie w jednym – wygodny, pojemny, dobrze kształtujący sylwetkę i niemęczący pleców.

Gdzie jeszcze przydają się plecaki turystyczne? Wszędzie tam, gdzie mowa o wycieczkach pieszych. Mniejszy plecak można np. zapakować do torby, aby potem wygodnie używać go podczas wypraw z bazy hotelowej. Nie ma znaczenia, czy celem są góry, czy też wyspa - posiadanie wygodnego sprzętu zaleca się każdemu.

Jak widać, plecaki turystyczne i trekkingowe są tym samym - ukrywają się jedynie pod różnymi nazwami. Za to w obrębie całej tej kategorii można wybierać spośród wielu modeli o przeróżnych właściwościach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.