Wiadomości z Rybnika

Pięć rzeczy o których musi pamiętać młody przedsiębiorca

  • Dodano: 2019-10-22 11:30

Stało się. Nadszedł ten dzień, w którym postanowiłeś wyzwolić się spod władzy przełożonych i założyć własną działalność gospodarczą. Masz już przygotowany biznesplan i parę niezłych pomysłów w głowie, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy!

Rejestracja firmy

Pierwszym krokiem, który bez wątpienia musisz wykonać jest rejestracja przedsiębiorstwa. Kiedy to zrobisz, Twoja firma otrzyma osobowość prawną, a Ty zostaniesz prawdziwym człowiekiem biznesu. Formalności możesz dopełnić w najbliższym Urzędzie Miasta – jeżeli masz założony Profil Zaufany, większość z nich bez problemu załatwisz przez Internet. Coraz więcej banków wychodzi również naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i oferuje możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej za pośrednictwem własnych stron www. Wtedy automatycznie otwierasz również rachunek firmowy.

Konto w banku

Każde przedsiębiorstwo powinno mieć swoje konto w banku. To na nie będą przychodziły wszystkie wpływy i z niego będziesz wykonywał przelewy. To jedna z elementarnych rzeczy, które powinieneś załatwić, aby Twoje przedsiębiorstwo mogło dobrze funkcjonować. Rachunki dla przedsiębiorców nieco różnią się od tych proponowanych indywidualnym klientom, dlatego ważne jest abyś roztropnie wybrał odpowiednią ofertę.

Ubezpieczenie

Jako przedsiębiorca będziesz zobowiązany do comiesięcznego płacenia składek na ZUS. Ale oprócz tego, warto wykupić również prywatną polisę ubezpieczeniową. Jej rodzaj wybierz w zależności od profilu działalności firmy i ilości oraz rodzaju środków trwałych jakimi będziesz dysponował. Jeżeli w pracy będziesz korzystał z drogich maszyn, lub sprzętu komputerowego warto pomyśleć o polisach przeznaczonych specjalnie dla nich. Powinieneś wziąć pod uwagę również ubezpieczenie ewentualnych pracowników.

Wynajem lokalu

Zastanów się, z jakiego miejsca będziesz chciał prowadzić swoją działalność? Czy potrzebujesz wynająć dodatkowy lokal? Jeżeli zamierzasz prowadzić jednoosobową firmę, a do wykonywania pracy będziesz używał jedynie komputera i własnego umysłu – warto rozważyć możliwość współdzielenia przestrzeni.

Firmowe auto i inny sprzęt

Czy Twoja firma będzie potrzebowała auta? A może innych maszyn lub pojazdów? To najczęściej drogi wydatek, jeżeli nie dysponujesz wystarczającą ilością kapitału, zawsze możesz wziąć kredyt, lub zdecydować się na leasing operacyjny.  Warto zorientować się, czy w Twojej gminie nie ma specjalnych programów dofinansowań do działalności młodych przedsiębiorców. Oferują je urzędy pracy, spytać o nie możesz również w urzędach miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.