Wiadomości z Rybnika

Odchudzanie z cateringiem dietetycznym

  • Dodano: 2022-04-27 15:15

Dieta pudełkowa cieszy się coraz większą popularnością wśród osób walczących z nadwagą. Powodem tego stanu rzeczy może być rosnąca świadomość na temat zdrowego stylu życia, brak wystarczającego czasu na przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, czy też brak wiedzy z zakresu dietetyki. To właśnie tutaj z pomocą przychodzi dieta pudełkowa. Firmy oferujące catering dietetyczny najczęściej współpracują z dietetykami, a ich oferta jest bogata w wiele wariantów. Dieta pudełkowa może więc być idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Kluczową rzeczą, mającą wpływ na efekty odchudzania jest dobór posiłków o odpowiedniej kaloryczności. Dlatego też dieta pudełkowa powinna być wybierana na podstawie zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie? Według wytycznych, by obliczyć całkowitą przemianę materii, potrzebujemy następujących wartości:

  • wartości kalorycznej potrzebnej, by podstawowe procesy w naszym organizmie zachodziły bez problemu,

  • współczynnika aktywności fizycznej.

Wyliczenie zapotrzebowania według wytycznych może przysporzyć nieco problemów, gdyż należy uwzględnić takie zmienne jak: płeć, waga czy wzrost, ale także współczynnik PAL (współczynnik aktywności fizycznej), który nie jest już tak oczywistą wartością jak te wcześniej wymienione. PAL zależy od trybu pracy, dodatkowej aktywności fizycznej, codziennych nawyków, a także od predyspozycji genetycznych. Aby ułatwić sobie możemy posłużyć się dostępnymi w internecie, gotowymi kalkulatorami. Jeżeli chcemy schudnąć, to od szacunkowej liczby należy odjąć 200-300 kalorii. Takie przygotowania połączone z treningami pozwolą, by dieta pudełkowa dała wymierne efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej.

Dieta pudełkowa sposobem na podjadanie

Catering dietetyczny może być dobrą metodą, by zapobiec podjadaniu, które często jest spowodowane źle zbilansowaną dietą. Zwykle podjadamy między głównymi posiłkami i w trakcie ich przygotowywania. Sprzyja temu także wybieranie się na zakupy, gdy jesteśmy głodni. W takim wypadku w naszym zakupowym koszyku lądują różnego rodzaju przekąski i słodycze, po które chętnie sięgamy w wolnej chwili, a nawet od razu po wyjściu ze sklepu. Jak ma temu zapobiec dieta pudełkowa? Dieta pudełkowa zwykle obejmuje 5 posiłków, które należy spożywać o regularnych porach. Pozwala to wyeliminować uczucie głodu pomiędzy nimi. Brak konieczności przygotowywania posiłków również sprzyja zwalczaniu podjadania.

Efekty cateringu dietetycznego

O tym, jak szybko zobaczymy efekty, nie decyduje sama dieta pudełkowa, gdyż powinny jej towarzyszyć także: odpowiednio długi sen oraz regularna aktywność fizyczna. Pamiętajmy też, by ściśle trzymać się skomponowanych posiłków i nie podjadać między nimi. A co jeśli uważamy, że dieta pudełkowa nie jest już nam potrzebna? Często, gdy osiągniemy swój cel, rezygnujemy z cateringu i wracamy do samodzielnego przygotowywania posiłków. Zdarza się, że wiąże się to z efektem jo-jo i powrotem niechcianych, nadprogramowych kilogramów. Jest to związane z powróceniem do niezdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego też największe efekty przynosi dieta pudełkowa połączona z pogłębianiem wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, budowaniem świadomości na ten temat oraz wyrabianiem u siebie odpowiednich postaw, zwyczajów i nawyków żywieniowych, które pozostaną z nami na lata. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.