Wiadomości z Rybnika

Ocieplanie stropodachu - kiedy trzeba je wykonać?

  • Dodano: 2019-12-19 15:30

Obecnie dbałość o izolację termiczną jest elementem projektowania budynków. Wynika to zarówno z przyjętych norm budowlanych, jak i coraz większej świadomości ekologicznej nabywców nowych lokali i domów. Nie bez znaczenia jest też zwykła oszczędność, jaką zapewnia dobre ocieplenie domu. Czasem jednak pojawia się konieczność termomodernizacji dachu starszego budynku – jak można ją przeprowadzić?

Kto powinien rozważyć termomodernizację?

O ociepleniu budynku powinien pomyśleć każdy, kto jest właścicielem budynku zbudowanego wcześniej, niż w latach 90. Takie budynki potrafią być bardzo energochłonne, a co za tym idzie – generować olbrzymie koszty związane z ogrzewaniem. Poza ociepleniem ścian, powinniśmy pomyśleć także o poddaszu i dachu lub stropodachu – ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, a więc w wypadku źle izolowanego dachu będzie się po prostu marnować. Warto mieć na uwadze, że ocieplanie stropodachu będzie przebiegać inaczej, niż dachu skośnego – mają one często bardziej zwartą konstrukcję, będąc – jak sama nazwa wskazuje – połączeniem stropu z dachem. Zwykły dach można ocieplić płytami wełny mineralnej lub styropianu, stropodach częściej ociepla się wpuszczając granulat wełny mineralnej lub celulozy.

Czy ocieplanie stropodachu się opłaca?

Jak wszystkie prace budowlane i remontowe, ocieplanie stropodachu wiąże się z kosztami: materiały, opłacenie pracy robotników, ewentualna wycena – jest to jednak inwestycja, która zwraca się w domowych rachunkach. Warto pamiętać, że termoizolacja pozwala utrzymać pożądaną temperaturę nie tylko zimą, ale i latem, zmniejszając nagrzewanie się domu. Oprócz tego tłumi dobiegające z zewnątrz dźwięki, co niewątpliwie docenią mieszkańcy miast. Więcej o ocieplaniu stropodachu można dowiedzieć się tu: https://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow. Niezależnie, czy budujemy nowy dom, czy modernizujemy stary budynek, zadbanie o odpowiednią izolację i wykończenie jest inwestycją, która szybko się zwróci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.