Wiadomości z Rybnika

Ochrona danych osobowych - co warto o niej wiedzieć?

  • Dodano: 2020-06-02 15:15

Polacy coraz lepiej radzą sobie z ochroną danych osobowych. Uważniej podchodzimy szczególnie do tego, jakie informacje o sobie udostępniamy w internecie. Duża w tym zasługa RODO, które odmieniło podejście do tego zagadnienia. Jak wprowadzenie tych zmian wpłynęło na działalność biznesową?

 

RODO – jakie są najważniejsze ustalenia?

RODO, czyli Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych funkcjonuje już dwa lata. Dokument ten całkowicie odmienił postrzeganie tematu ochrony danych osobowych. W pierwszych miesiącach funkcjonowania termin „RODO” budził strach wśród pracowników firm czy instytucji. Dla wielu z nich zawarte w rozporządzeniu przepisy były niezrozumiałe i nie do końca wiadomo było jak je interpretować. Prowadziło to do dość absurdalnych sytuacji, takich jak wywoływanie pacjentów za pomocą ciągu cyfr, czy niewieszanie prac dzieci na szkolnych korytarzach. Dziś na szczęście takie sytuacje należą do rzadkości. Firmy zdążyły się przystosować do panujących zasad. Ryzyko otrzymania kary w wysokości nawet 4% rocznego obrotu zmobilizowało przedsiębiorstwa do dostosowania się do nowych reguł. Dzięki temu każdy z nas wie teraz, w jaki sposób dana firma gromadzi nasze dane, przechowuje i przetwarza. W każdej chwili mamy także prawo do modyfikacji danych lub wycofania wszelkich zgód z nimi związanych. Gdyby doszło do jakiegokolwiek naruszenia prawa, to do odpowiedzialności zostaje pociągnięty szef firmy czy instytucji.

Ochrona danych osobowych – kto może pomóc firmie?

Zmiany z zakresu ochrony danych osobowych najlepiej powierzyć specjalistom w tej dziedzinie. Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko zostało przeprowadzone jak należy. Jeśli więc chcemy wdrożyć rozwiązania z zakresu ochrony danych osobowych w naszej firmie, to sprawdźmy w sieci, które kancelarie oferują takie właśnie rozwiązania. Jedna z nich jest dostępna w tym miejscu https://www.kancelaria-ciesielski.pl/rodo-2018/. Kancelarie oferują zazwyczaj przeprowadzenie audytu, który wskaże elementy wymagające zmiany. W ten sposób będziemy wiedzieć, które aspekty są zgodne z prawem, a które należy zmodyfikować. Kancelaria może także zasugerować wdrożenie określonych procedur, czy prowadzenie specjalnej dokumentacji. Ważnym krokiem jest także przeszkolenie pracowników z zakresu ochrony danych osobowych. Pozwoli nam to uniknąć błędów, które naraziłyby firmę na wysokie kary. Szkolenia pracowników obejmują najczęściej część teoretyczną oraz warsztatową. Dzięki temu będą oni mogli wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.