Wiadomości z Rybnika

Na czym polega praca archeologa?

  • Dodano: 2019-12-24 12:30

Praca archeologa często kojarzona jest z odkrywaniem skarbów i fascynującymi przygodami. W rzeczywistości jednak bywa ona mniej ekscytująca. Wymaga cierpliwości, odporności na trudne warunki i nierzadko także zamiłowania do skrupulatnego przeglądania dokumentacji. Więcej o tym, na czym polega praca archeologa, piszemy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega praca archeologa


To wiele różnych etapów, które wbrew pozorom nie obejmują jedynie pracy wykopaliskowej. Praca archeologa często zaczyna się oraz kończy w jego gabinecie. W jej skład wchodzi analizowanie obszaru badawczego poprzez mapy i zdjęcia, zaplanowanie badań archeologicznych, a gdy dobiegną one końca – szczegółowe ich udokumentowanie, w tym zabezpieczenie odnalezionych zabytków.
Praca w terenie, której częścią stają się prace wykopaliskowe, zawiera w sobie przygotowywanie prac, ich wykonywanie oraz staranne dokumentowanie na każdym etapie. Znajdowany w ten sposób materiał badawczy to zazwyczaj elementy architektury, szczątki ludzkie, części dawniej używanych naczyń, broni czy przedmiotów codziennego użytku. Jego analizowanie to często wiele kolejnych dni pracy, które wymagają wszechstronnej wiedzy, wspomnianej na wstępie cierpliwości, ale i dociekliwości. Zdobyte w tej sposób informacje na temat przeszłości stają się cenne dla nas wszystkich.
 

Archeolog Rybnik


Mówiąc o tym, na czym polega praca archeologa, nie można jednak zapomnieć, że archeolodzy podejmują się nie tylko pracy nad badaniami archeologicznym. Często sprawują oni także nadzór archeologiczny przy budowie autostrad, budynków mieszkalnych czy tych użyteczności publicznej. Archeolog nadzoruje prace ziemne na terenach, na których prawdopodobne jest znalezienie zabytków. Jeśli tak się dzieje, są one odpowiednio przez niego zabezpieczane, analizowane i dokumentowane.
Tak często pracuje archeolog w Rybniku i jego okolicach. Choć wykopalisk archeologicznych nie ma i mieszkańcy miasta o nich nie słyszą, to on i tak czuwa. Praca archeologa to więc nie tylko dalekie wyjazdy w znane stanowiska archeologiczne, ale i praca tu, na miejscu, w całej Polsce. Wszystkich, których interesuje nadzór archeologiczny Rybnik, odsyłamy po więcej informacji na stronę archeologa pracującego w Rybniku.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.