Wiadomości z Rybnika

Merchandising - 3 korzyści, jakie daje odpowiednie zarządzanie sklepową ekspozycją

  • Dodano: 2021-03-04 08:45, aktualizacja: 2021-03-04 08:51

Odwiedzając placówki handlowe często nie zastanawiamy się nawet, według jakich kryteriów wystawiane są towary na półkach. A nie są one przypadkowe – aby nie tylko sprzedawca, ale i klient byli zadowoleni, opracowywana jest odpowiednia strategia, mająca na celu zoptymalizowanie sprzedaży. Zajmują się tym tak zwani merchandiserzy. To właśnie dzięki ich pracy i działaniom marketingowym zarówno hurtownicy, jak i sprzedawcy detaliczni mogą liczyć na zoptymalizowanie sprzedaży, a kupujący na odpowiednie wyeksponowanie interesujących towarów. Co to jest merchandising?

  1. Merchandising – co to jest?

  2. Działania merchandisingowe

  3. Usługi merchandisingowe – dlaczego warto?

Merchandising – co to jest?

Agencja merchandisingowa, w połączeniu i porozumieniu z hurtownikami oraz detalistami podejmuje działania, mające na celu zwiększenie sprzedaży i zysków placówek handlowych. Znacznie poprawiają one komfort zakupów i zwiększają satysfakcję klienta, który chętniej powróci do dobrze obsługiwanej placówki. To między innymi wykorzystanie zasady, iż kupujemy również wzrokiem – odpowiednio ułożone towary zachęcają do zakupów, nie zwiększając znacząco kosztów. Merchandising to także regularne raportowanie sprzedaży i opracowywanie dalszej strategii na podstawie uzyskanych wyników.

Działania merchandisingowe

Efekty wizualne, jakie dają działania merchandisingowe to tylko czubek góry lodowej. Aby przyniosły one oczekiwany skutek, należy przede wszystkim regularnie kontrolować sprzedaż i wpływ ustawienia ekspozycji na jej wzrost lub spadek. W tym celu jak najczęściej sporządza się raporty oraz wykonuje dokumentację fotograficzną. Działania te to także kontrole terminów przydatności produktów do spożycia oraz pilnowanie czasu ich zwrotów. W ich skład wchodzi również montaż dostarczonych materiałów reklamowych i półek, które uatrakcyjnią wizualnie stanowiska sprzedażowe, wzbudzając zainteresowanie klientów i zachęcające do zakupów.

Usługi merchandisingowe – dlaczego warto?

Usługi merchandisingowe to dość skomplikowane działania i warto w przypadku chęci skorzystania z nich zwrócić się do specjalistów. Profesjonalna firma posiada nie tylko dużą ilość stacjonarnych merchandiserów, gotowych obsługiwać położone najbliżej placówki, ale również pracowników mobilnych, którzy dotrą w razie potrzeb w każdy zakątek kraju. Dzięki temu potrafi ona obsłużyć nawet największe firmy na rynku, nie zapominając oczywiście o tych najmniejszych. Każda z wizyt jest dokładnie dokumentowana, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania i z możliwością geolokalizacji, co pozwala merchandiserowi skutecznie zastąpić przedstawiciela handlowego lub uzupełnić jego pracę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.