W obecnych czasach zdecydowana większość młodych małżeństw swoje pierwsze mieszkanie kupuje na kredyt. Nie wszyscy jednak mają szansę uzyskać kredyt w takiej wysokości, jak planują. O tym czy pieniądze zostaną przyznane zdecyduje badanie zdolności kredytowej.
Czym jest zdolność kredytowa?
Banki pod pojęciem zdolności kredytowej rozumieją taką sytuację, w której osoby zaciągające kredyt są w stanie terminowo spłacać raty. Sprowadza się więc to do tego, że bank stara się oszacować czy dany kredytobiorca w długim okresie będzie mógł wypełniać swoje zobowiązania.
Co wpływa na zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym?
Kredyt na mieszkanie zwykle opiewa na wysokie kwoty, dlatego banki szczególnie wnikliwie sprawdzają swoich potencjalnych klientów. Z całą pewnością taka osoba będzie sprawdzona w bazie BIK. Mając to na uwadze w chwili starania się o kredyt najlepiej jest mieć pospłacane inne kredyty. Warto także zamknąć nieużywane karty kredytowe. Sam fakt, że ktoś w przeszłości pożyczał już pieniądze od banków nie jest niczym złym pod warunkiem, że pożyczki były spłacane na czas.
Kalkulator zdolności kredytowej
Bank badając zdolność kredytową z pewnością dokładnie przyjrzy się zarobkom kredytobiorcy. Ważna jest nie tylko wysokość pensji, ale także charakter umowy o pracę, wykonywany zawód i długość pracy w danym miejscu. Banki najlepiej widzą umowy o pracę na czas nieokreślony. Kredyt mieszkaniowy bardzo trudno jest uzyskać komuś, kto pracuje na umowy zlecenia albo od niedawna prowadzi działalność gospodarczą. Oczywiście to od zarobków w dużej mierze zależy jak wysoki kredyt bank będzie skłonny udzielić. Aby orientacyjnie sprawdzić swoje możliwości warto wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej dostępny na http://hipotekaodpodstaw.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/.
Taki kalkulator zdolności kredytowej pozwala nam określić bezpieczną kwotę kredytu, na jaki nas stać przy danych zarobkach. Jego obsługa jest bardzo prosta. W dostępne pola wpisujemy nasz dochód, opłaty za mieszkania, inne koszty, pożyczki. Podajemy także oprocentowanie kredytu i zakładany czas jego spłaty.
Gdy w przypadku danej osoby bank nie chce udzielić dużego kredytu, bo dochody są niskie można dołączyć dodatkowego współkredytobiorcę albo zaproponować dodatkowe zabezpieczenie kredytu.
O czym warto pamiętać wcześniej?
Każda, osoba, która planuje w przyszłości kupić mieszkanie na kredyt powinna odpowiednio wcześnie zadbać o wkład własny. Banki dużo bardziej łaskawym okiem patrzą na klientów, którzy taki wkład własny posiadają. Oczywiście im większy wkład własny tym lepsze będą warunki kredytowania.