Wiadomości z Rybnika

Koszty budowy domu

  • Dodano: 2020-03-18 16:00

Każda osoba decydująca się na tak dużą inwestycję, jak budowa domu, powinna w bardzo precyzyjny sposób zaplanować całą inwestycję, biorąc pod uwagę zarówno czas przygotowania do budowy i samej budowy oraz wykończenia, jak i, co najważniejsze, wszelkie koszta związane z tym działaniami. Jak powszechnie wiadomo, budowa domu w większości przypadków uchodzi za największą inwestycję życia, dlatego lepiej już na samym początku przygotować się do tego, jak kształtują się koszta poszczególnych etapów związanych z budową domu. Poniżej przedstawione są średnie koszta wszystkich najważniejszych kroków, na które składa się cała inwestycja.

Koszty pozwolenia na budowę domu 

Zanim pierwsza część fundamentu zostanie postawiona, niezbędne jest przygotowanie szeregu formalnych kwestii, które umożliwią w ogóle rozpoczęcie budowy. Każdy pojedynczy etap generuje dodatkowe koszta, a w wielu przypadkach w grę wchodzą niezaplanowane wydatki, dlatego istotne jest, żeby już na samym początku dysponować odpowiednimi środkami, które umożliwią w dalszej części sprawną i nieprzerwaną pracę na placu budowy. W skład formalności niezbędnych do realizacji jeszcze przed rozpoczęciem budowy wchodzą:

  • Zgody na przyłączenie mediów takich jak gaz, woda, prąd czy kanalizacja,
  • Wpis z zagospodarowania przestrzennego oraz wpis z księgi wieczystej
  • Zlecenie stworzenia mapy niezbędnej do  projektu domu
  • Projekt zagospodarowania terenu, a następnie sam projekt domu, który jest głównym dokumentem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę
  • Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Formalności jest dużo i w zależności od wielu czynników sam proces uzyskania wszelkich dokumentów może przedłużyć się w czasie. Same koszty budowy domu jeszcze na tym przedwstępnym etapie mogą wynieść około 5,000 złotych, lecz ze względu na nieprzewidziane koszta należy spokojnie doliczyć kwotę o 20 do 50% wyższą niż ta zakładana na początku.

Fundamenty oraz ściany wewnętrzne

Koszty budowy domu należy rozpocząć od wyceny budowy fundamentów. Te najczęściej wykonane są z betonu lub bloczków betonowych. Średnia cena wszystkich robót fundamentowych to około 36,000 złotych, w skład której wchodzą zarówno materiały, jak i wszelkie prace ziemne. Ściany wewnętrzne również z reguły są stawiane z bloczków z betonu oraz otoczone elewacją z mineralnego tynku. Zarówno warstwa właściwa, jak i sama elewacja wygeneruje koszt około 40 tysięcy złotych. Tutaj jednak mogą dojść koszta potencjalnej izolacji cieplnej w wysokości 2,500 złotych. 

Pokrycie dachowe wraz z rynnami 

Po fundamentach i ścianach przychodzi czas na wybudowanie dachu. Bez względu jednak na to, czy jako materiał do pokrycia dachowego wybierzemy dachówkę cementową, czy dachówkę ceramiczną, cena budowy dachu będzie oscylować wokół 55,000 złotych. Rynny to natomiast koszt około 5,000 do 10,000 złotych w zależności od gęstości orynnowania oraz materiału, z jakiego rynny są wyprodukowane.

Koszty wykończenia

Koszty wykończenia to sprawa indywidualna dla każdego właściciela domu. Jak wiadomo, w pierwszej kolejności nastąpi montaż okien, co generuje koszt około 30 tysięcy złotych wraz z montażem. Cena może odpowiednio spaść lub wzrosnąć w zależności od materiału, z którego okna są wykonane. Reszta prac wykończeniowych jest ciężka do oszacowania ze względu na setki rozwiązań dostępnych na rynku. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.