Wiadomości z Rybnika

Klasyk na drodze, czyli polisa dla auta zabytkowego

  • Dodano: 2016-07-27 09:30

Zabytkowe samochody budzą zachwyt na całym świecie. Najwięcej porusza się ich po drogach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, choć także w Polsce można zobaczyć ich całkiem sporo. Nad Wisłą pojawiają się jednak niekiedy problemy z zarejestrowaniem samochodów tego typu, a następie z ich ubezpieczeniem.

Polisa wykupiona za granicą

Aby legalnie poruszać się po drogach publicznych w Polsce, należy posiadać ważne ubezpieczenie OC samochodu. Brak posiadania takiej polisy skutkuje tym, że auto powinno stać w garażu i nigdy nie wyjeżdżać na ulicę. Okazuje się jednak, że właściciele aut zabytkowych w Polsce często mają trudności z wykupieniem OC dla swojego auta.

Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe próbują unikać ubezpieczania samochodów posiadających status zabytku. Niekiedy odpowiadają kierowcom, że nie posiadają w ofercie polis dla aut klasycznych, a innym razem oferują za nie nieatrakcyjne, znacznie zawyżone ceny. Warto zaznaczyć, że zakładom ubezpieczeniowym nie wolno odmawiać sprzedaży polisy OC na samochód, jeżeli ten został zarejestrowany i dopuszczony do ruchu drogowego.

Kierowcy rzadko jednak próbują dochodzić swoich praw w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych, gdyż wolą korzystać z ofert zagranicznych. Przykładem jednej z nich jest https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/, która pozwala korzystać z szerokiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej, przystosowanej do szczególnych potrzeb posiadaczy aut zabytkowych. Dzięki niej można zyskać ochronę nie tylko przed zdarzeniami drogowymi, ale także otrzymać gwarancję wypłaty odszkodowania, jeżeli pojazd zostanie uszkodzony w czasie zlotu fanów motoryzacji czy podczas wypożyczenia go nowożeńcom. Co ważne, polisa zakupiona poza granicami Polski zagwarantuje ochronę w całej Europie, a nie jedynie w kraju, w którym została sprzedana.

Klasyk klasykowi nie równy

Osoby zainteresowane zagranicznymi polisami dla klasycznych samochodów, powinny zapamiętać, że poza Polską miano zabytkowego pojazdu jest przyznawane w inny sposób. Za klasyka uznaje się tam nawet auta 5-letnie, jeżeli te zostały wyprodukowane przez odpowiednią markę i w niewielkiej ilości egzemplarzy. Dotyczy to choćby Jaguarów czy Astonów Martinów – dokładną listę samochodów kwalifikujących się do specjalnego ubezpieczenia może przedstawić oferujący je podmiot. Co ważne, na liście tej mogą znaleźć się też popularne modele poszczególnych marek pod warunkiem, że będą one w określonym wieku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.