Wiadomości z Rybnika

Jakie są urządzenia szpiegowskie?

  • Dodano: 2021-04-12 10:45

Urządzenia szpiegowskie występują w wielu filmach, książkach i komiksach. Od lat pobudzają emocje wielu dzieci wyobrażających sobie jak to jest pracować jako szpieg. Jak się okazuje spora część urządzeń szpiegowski jest obecnie dostępna do zakupu przez każdą osobę. Naturalnie nie mówimy tu o laserowych okularach czy kapeluszu z wysuwanym śmigłem, a o narzędziach do podsłuchiwania, nagrywania i śledzenia pozycji. 

Warto podkreślić, że sam wyraz “szpiegowanie” ma w sobie zawarty negatywny wydźwięk, a nie powinno tak być przynajmniej w tych przypadkach, które będziemy dziś mówić. Naturalnie szpiegowanie w celu uzyskania korzyści dla samych siebie jest czynem nagannym, ale używanie urządzeń szpiegowskich w celu ochrony zdrowia i majątku już jak najbardziej ma uzasadnienie. Sprawdźmy jakie urządzenia szpiegowskie znajdują się na rynku oraz jakie możliwości dają przeciętnemu zjadaczowi chleba.

Urządzenia szpiegowskie

Bez wątpienia dostęp do nowoczesnych urządzeń szpiegowski nie byłby możliwy gdyby nie galopujący postęp technologiczny. O ile kamera ukryta w okularach z filmów w latach 70 czy nawet 90 wydawała się mało realna, dzisiaj to nic dziwnego i pozwala nagrywać w jakości HD, podczas gdy osoba nagrywana nie ma pojęcia o tym, że jest śledzona. Rozmaitej maści sprzęty umieszczane są w przedmiotach codziennego użytku, po których nie spodziewasz się, że mogą pełnić funkcje szpiegowskie. Popularyzacja tego typu rozwiązań sprawiła, że urządzeń szpiegowskich nie trzeba szukać w wyspecjalizowanych sklepach, a te dostępne są np. w sklepach wielobranżowych. Naturalnie miało to wpływ również na niższą ceną, dzisiaj nie potrzebny jest napchany pieniędzmi portfel aby móc cieszyć się z posiadania ukrytego dyktafonu, kamery czy innego urządzenia.

Warto również wyraźnie zaznaczyć, że nagrywanie czy śledzenie innych osób w świetle prawa jest nielegalne. Musisz pamiętać o możliwych negatywnych konsekwencjach swoich działań. Działając w swojej samoobronie i nagrywając próby zastraszenia czy pobicia nie musisz obawiać się konsekwencji. Pamiętaj jednak, że zatrudniając pracowników np. do opieki nad dziećmi musisz poinformować ich, że w mieszkaniu są kamery, które nagrywają. Jeżeli tego nie zrobisz, a dana osoba odkryje, że jest nagrywana bez swojej zgody możesz mieć z tego powodu konsekwencje prawne. 

Wiesz już jak używać urządzenia szpiegowskie, pora napisać nieco więcej na temat samych urządzeń jakie dostępne są na rynku. W pierwszej kolejności należy wyróżnić podział ze względu na sposób ładowania i tak mamy urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Z racji na zadania jakie spełniają, częściej wybierane są te bardziej mobilne, bezprzewodowe, które można wykorzystać poza mieszkaniem i innymi budynkami. Idąc dalej mamy podział, który zaznaczyliśmy trochę na wstępie: lokalizatory, podsłuchy, kamery, urządzenia do obserwacji czy fotopułapki. 

Zacznijmy może od najpopularniejszych podsłuchów, tudzież dyktafonów. Zamontowanie ukrytego podsłuchu i odbieranie dźwięku w czasie rzeczywistym, często wymaga fizycznej bliskości na przestrzeni niewielkiego dystansu, ta opcja jest rzadko wybierana. Zdecydowanie częściej widuje się podsłuchy, które pełnią rolę dyktafonów. Dyktafon posiada pamięć wewnętrzną, która zbiera rozmowy i zapisuje, a potem gdy zabierzemy taki podsłuch, możemy spokojnie posłuchać co się nagrało na komputerze, albo przez same urządzenie, zależnie od jego możliwości. Jakość dźwięku we współczesnych podsłuchach jest naprawdę dobra i spokojnie można zorientować się czego dotyczy rozmowa oraz kto ją prowadzi. Pamiętaj, żeby używać tego urządzenia z rozwagą bo łatwo można narazić się na manipulację, albo konsekwencje prawne.

Drugi typ urządzeń szpiegowskich to lokalizatory, które są prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnione, jednak nie zawsze pełnią funkcje szpiegowskie. Wiele firm transportowych posiada lokalizatory w swoich autach, dzięki temu wiedzą gdzie są pracownicy i mogą panować nad logistyką. Oczywiście tego typu lokalizatory pełnią również funkcję kontrolną, która zniechęca pracowników do zjeżdżania z trasy i załatwiania osobistych spraw w pracy. W życiu codziennym zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem lokalizatorów jest umieszczanie ich w elementach ubioru dzieci, albo jako breloki do kluczy. Dzięki temu wielu rodziców czuje się pewniej wiedząc, gdzie ich dziecko przebywa. Naturalnie w przypadku młodszych dzieci, warto poinformować, je że tak to urządzenie działa i żeby zawsze miały je przy sobie, ale nie w celu kontroli a zapewnienia bezpieczeństwa. Nastolatkowie mogą mieć już z tym większy problem i zapewne będą kombinować czasem jak oszukać lokalizator, więc czasem informacje o śledzenie są zatajane przez rodziców. Czy jest to rozwiązanie moralne nie nam oceniać, jedynie przedstawiamy przykładowe zastosowanie lokalizatorów. 

Naturalnie lokalizatory, służa nie tylko do śledzenia pozycji ludzi, ale również przedmiotów np. wspomnianych auta. Wielu złodziei samochodów nie spodziewa się, że pod siedzeniem znajduje się lokalizator, dzięki któremu można w łatwy sposób namierzyć pojazd.

W przypadku ukrytych kamer te spotyka się w okularach, guzikach i wielu innych urządzeniach. Tak samo jak Twoja kamera w telefonie nagrywa dobrej jakości obraz, tak samo kamery szpiegowskie nagrywają obraz w HD, oczywiście wszystko zależy od producenta. Podstawowym użyciem kamer jest nagrywanie poczynań opiekunek do dzieci, czy ochrona budynków. Problem polega na tym, że opiekunka powinna mieć świadomość, że jest nagrywana, a budynek powinien zawierać tabliczki informujące o monitoringu, chociaż oczywiście nie trzeba informować gdzie kamery są umieszczone.

Jak widzisz urządzenia szpiegowskie pełnią wiele funkcji i mogą być przydatne w różnych sytuacjach.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.