Wiadomości z Rybnika

Jakie cechy powinien mieć lider kierujący zespołem?

  • Dodano: 2023-01-13 10:30

Lider powinien posiadać odpowiednie umiejętności, które umożliwią mu skuteczne kierowanie zespołem. Pytanie, które należy postawić, brzmi: jakie cechy powinien mieć lider, aby móc skutecznie zarządzać zespołem? A co, jeśli takich umiejętności nie posiadamy? Czy można je nabyć podczas szkoleń i kursów? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Jakie cechy powinien mieć lider, aby skutecznie kierować zespołem?

Lider zespołu powinien posiadać cechy charakteru, które pomagają mu w skutecznym komunikowaniu się z innymi członkami zespołu. Przykładowe cechy charakteru, które są pomocne skutecznemu liderowi to komunikatywność, entuzjazm, otwartość, empatia oraz odpowiedzialność.

Ważne jest, aby lider potrafił skutecznie motywować swoich podwładnych, odpowiednio delegować zadania, właściwie dostosowywać cele do ich możliwości i wyznaczać im jasne ramy czasowe. Dobry lider powinien być również kreatywny, ponieważ potrzebne jest tworzenie i wdrażanie nowych pomysłów oraz zmian w zarządzaniu zespołem.

Większość wyżej wymienionych elementów to cechy charakteru. Niektóre z tych cech charakteru można potraktować jak kompetencje czy umiejętności, które da się wyszkolić lub nabyć podczas szkolenia kierowanie zespołem.

Szkolenia kierowanie zespołem - czym są i kim są ich uczestnicy?

Uczestnictwo w szkoleniach z zakresu zarządzania zespołem (zarządzanie zespołem szkolenie) może być sposobem na nabycie lub podszlifowanie kompetencji potrzebnych do pracy na stanowisku liderskim. Uczestnicy takich szkoleń nabywają wiedzę na temat podstawowych zasad psychologii zarządzania, przydatnych narzędzi i metod motywowania. Szkolenia tego typu mogą być pomocne w zrozumieniu jak skutecznie zarządzać zespołem, w jaki sposób budować zaufanie i współpracę w zespole oraz jak rozwiązywać problemy, z którymi można się spotkać podczas pracy w grupie. Dokładny plan szkoleń tego typu można znaleźć np. na stronie szkolenia-semper.pl.

Szkolenia tego typu (szkolenie zarządzanie zespołem) są dedykowane osobom pracującym na stanowiskach liderskich, menadżerskich oraz kierowniczych. Jednak tak naprawdę umiejętność komunikacji z zespołem to coś co jest przydatne niemal każdemu. Szkolenia tego typu są przydatne zarówno dla doświadczonych menadżerów jak i dla osób, które mają niewielkie doświadczenie w kierowaniu zespołem i chciałyby pozyskać kompetencje w tym zakresie. Skuteczna komunikacja oraz umiejętne delegowanie zadań to aspekty, które przydają się zarówno w życiu prawnym jak i zawodowym.

Wysoko rozwinięte kompetencje miękkie takie jak zarządzanie zespołem są trudne do wypracowania podczas szkoleń i wymagają praktyki. Niemniej jednak pozyskanie fundamentów teoretycznych jest bardzo przydatne dla osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności.

Czy współczesny rynek pracy ceni sobie kompetentnych menadżerów?

Bez wątpienia współczesny rynek pracy ceni sobie dobrych menadżerów.  Pracodawcy poszukują ludzi, którzy są w stanie zapewnić efektywne i skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi. Umiejętności interpersonalne trudno wyprzeć przez technologie czy automatyzację, dlatego skuteczny menadżer to rola w firmie, która nie powinna tracić na znaczeniu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.