Wiadomości z Rybnika

Jak zostać marketerem internetowym?

 • Dodano: 2022-08-01 09:00

Ci, którzy obecnie prowadzą działalność gospodarczą, wiedzą, że Internet to świetna platforma dla każdego, kto chce sprzedawać produkty i usługi. Do pomyślnego rozwoju takich projektów internetowych potrzebny jest profesjonalista z głęboką wiedzą z zakresu marketingu i technologii cyfrowych. Marketingowiec internetowy, ekspert ds. marketingu internetowego, menedżer ds. marketingu internetowego - każda z nazw pokazuje znaczenie tego specjalisty w każdej firmie. Jest inicjatorem niemal wszystkich projektów rozwojowych, od wprowadzania produktów na rynek po optymalizację komunikacji.

Czym zajmuje się marketer internetowy

Główną misją marketera internetowego jest kreowanie i zwiększanie liczby odwiedzin strony poprzez praktyczne wykorzystanie wiedzy na temat dźwigni marketingu internetowego. Po przeanalizowaniu konkurencji, trendów i typów konsumentów definiuje, opracowuje i wdraża strategię marketingową strony.

W dużych firmach będzie miał duży zespół profesjonalistów skupionych na wspólnych celach: developer, web designer, SEO project manager, content manager itp. Razem pracują nad zwiększeniem obrotów firmy. W takiej strukturze zadaniem marketera internetowego jest wykorzystanie każdej techniki marketingowej, aby wiedzieć, kiedy użyć jednej, a kiedy dodać inną. Musi także mieć możliwość interakcji z różnymi ekspertami, angażując ich do pracy nad wspólnym zadaniem.

W małej firmie cele kierownika projektu online są takie same, ale sposób ich osiągania jest inny. Czasami potrafi samodzielnie zarządzać różnymi narzędziami, a innym razem musi zwrócić się do różnych specjalistów.

Zalety i perspektywy zawodu

Często ścieżka kariery dla marketera wygląda tak: zaczynasz od stażu na studiach, po studiach zostajesz młodszym specjalistą ds. marketingu, potem zostajesz starszym managerem marketingu lub szefem marketingu.

Wynagrodzenie marketera internetowego będzie się różnić w zależności od wielkości firmy, a także od powierzonych mu projektów i skali kampanii.Przeglądając takie ofert jak marketing internetowy zdalna praca można zauważyć, że nowe osoby w zawodzie mogą spodziewać się średnio 500 USD miesięcznie, podczas gdy profesjonaliści z ponad 3-letnim doświadczeniem mogą ubiegać się o pensję w wysokości około 1500 USD.

Wysoki poziom zarobków marketerów internetowych jest bezpośrednio związany z dużym popytem wśród pracodawców i po raz kolejny potwierdza że jest to dość obiecujący kierunek. Wraz z rozwojem technologii rynek staje się coraz bardziej cyfrowy, a ponieważ liczba specjalistów od marketingu cyfrowego jest wciąż niewielka, może to być świetna okazja do kariery.

Co musi potrafić marketer internetowy

Obowiązki zawodowe marketera mogą obejmować następujące czynności::

 • analiza rynku i konkurencji;
 • przedstawienie koncepcji klientowi;
 • planowanie i wdrażanie wydarzeń online;
 • tworzenie reklam online lub offline;
 • monitorowanie odbiorców i kampanii za pomocą narzędzi raportowania, narzędzi statystycznych i zarządzania bazami danych;
 • opracowanie koncepcji komunikacji dla różnych kanałów, na przykład dla mediów społecznościowych;
 • optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek;
 • wspólna praca z innymi specjalistami nad strukturą, wygodą, wypełnieniem treści, poprawą funkcjonalności strony internetowej;
 • sporządzanie raportu;
 • odpowiedzialność budżetowa itp.

Osobiste cechy i umiejętności, które są niezbędnie ma posiadać marketer internetowy:

 • strategiczne myślenie;
 • talent organizacyjny;
 • wytrzymałość i wytrwałość;
 • kreatywność;
 • umiejętność jasnego wyrażania myśli, pisania tekstów, tworzenia obrazów i prezentacji;
 • elastyczność;
 • empatia i zrozumienie potrzeb grupy docelowej;
 • komunikacyjność;
 • umiejętności negocjacyjne;
 • odpowiedzialność.

Gdzie się uczyć, aby zostać marketerem internetowym

Istnieją dwa główne sposoby opanowania zawodu specjalisty ds. marketingu online: pierwszy to zdobycie dyplomu z marketingu na uniwersytecie, drugi to uczęszczanie na kursy online lub offline w oparciu o istniejące wykształcenie wyższe.

Dla większości najlepszym sposobem na zostanie specjalistą od marketingu cyfrowego są szkolenia online. Pozwalają na opanowanie tego zawodu z dowolnego miejsca na świecie, gdzie istnieje połączenie z Internetem. Zaletą nauki online jest również szeroka gama kursów, które różnią się zarówno treścią, jak i tematem. Daje to możliwość zdobycia dokładnie takiej wiedzy i umiejętności, jakich potrzebujesz.

Oprócz wielu płatnych kursów prowadzonych przez doświadczonych trenerów i odnoszących sukcesy marketingowców internetowych, którzy po ukończeniu studiów udostępniają swoje teoretyczne i praktyczne materiały oraz certyfikaty, można tu również znaleźć bezpłatne kursy wideo, samouczki i artykuły do ​​samodzielnej nauki. Ale musisz być świadomy tego, że bezpłatna edukacja jest zwykle długim procesem i, co najważniejsze, nie daje ci pewności siebie jako specjalisty.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.