Wiadomości z Rybnika

Jak zmniejszyć koszty ubezpieczenia OC?

  • Dodano: 2019-04-24 13:00

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, a jego brak wiązać się może z dotkliwą karą finansową - nie mówiąc już o poważnych konsekwencjach, jeśli spowodujesz kolizję, jadąc nieubezpieczonym autem. Niestety, w wielu przypadkach wysokość składki OC potrafi nadwyrężyć domowy budżet. Zobacz, co możesz zrobić, by obniżyć koszt związany z wykupieniem tej polisy.

Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń

Wybór ubezpieczenia to niełatwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli poszukujesz nie tylko samego OC, ale też autocasco czy innych pakietów. W przypadku samego OC, sprawa jest nieco ułatwiona - możesz sugerować się wyłącznie ceną, ponieważ zakres polisy jest regulowany prawnie, a co za tym idzie, zawsze jest taki sam.

Jeśli szukasz np. autocasco, musisz wziąć pod uwagę również zakres ubezpieczenia  - co z tego, że będzie tanie, jeśli nie obejmie większości zdarzeń? Z pomocą przyjdą Ci profesjonalne porównywarki ubezpieczeń dostępne w internecie. Dzięki nim szybko i wygodnie zestawisz ze sobą interesujące Cię parametry wielu różnych ofert i wybierzesz najlepszą dla siebie opcję (więcej sposobów na obniżenie ubezpieczenia znajdziesz tu: „Tanie OC/AC — nasze sprytne sposoby”). Porównanie dużej ilości propozycji firm ubezpieczeniowych to pierwszy krok do znalezienia najtańszej polisy.

Dopiero planujesz zakup samochodu? Zobacz, jak obniżyć koszt OC

Jeżeli zakup wymarzonego auta jest jeszcze przed Tobą, a zależy Ci na tym, by cena ubezpieczenia OC nie przyprawiła Cię o zawrót głowy, wybierz model posiadający niewielki silnik.

Musisz pamiętać, że na wysokość składki OC w dużej mierze wpływają parametry techniczne pojazdu, jego wiek oraz przebieg. Najwięcej zapłacisz za samochód nowy, z dużym silnikiem; z drugiej strony w przypadku bardzo starego auta z dużym przebiegiem również musisz się liczyć z podwyższeniem składki. Najbardziej optymalnym cenowo rozwiązaniem będzie kilkuletnie auto z niewielkim silnikiem, z niewielkim przebiegiem i w dobrym stanie technicznym. Tańsze jest zwykle ubezpieczenie najbardziej popularnych marek i modeli  - rzadziej spotykane pojazdy są trudniejsze do naprawy np. ze względu na niewielką dostępność części.

Jak osoba właściciela wpływa na wysokość składki OC?

Dobrze jest wiedzieć, że wysokość składki zależy też od tego, kto jest właścicielem samochodu. Firmy ubezpieczeniowe stosują tzw. zniżki i zwyżki, w zależności od tego, czy właściciel jest osobą bardziej czy mniej ryzykowną z ich punktu widzenia.

Najwięcej płacą osoby młode, mające prawo jazdy dość krótko. Dlatego, jeśli do takich osób należysz, możesz zdecydować się na zostanie współwłaścicielem auta  - wystarczy zarejestrować je jako współwłasność np. z dziadkiem lub inną osobą mającą odpowiedni wiek bądź zniżki za bezszkodową jazdę.

Sporo więcej płacą mieszkańcy dużych miast, w których ruch, a tym samym ryzyko kolizji, jest większy. Jeżeli masz taką możliwość, możesz wpisać jako miejsce zamieszkania mniejszą miejscowość - składka powinna być niższa. Warto wiedzieć, że na zniżki mogą również często liczyć osoby będące w związku małżeńskim czy posiadające potomstwo.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Michał

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to prostsze i szybsze w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.