Limit kilometrów – to chyba najczęściej wymieniana wada najmu długoterminowego. Z drugiej strony osoby, które nie chcą ,,wiązać się” na stałe z danym samochodem, muszą zdawać sobie sprawę z pewnych konsekwencji wynajmu. Czy istnieje sposób, aby wynająć samochód bez limitu kilometrów?
Leasing – i jeździsz, ile chcesz!
Najprostsze rozwiązanie to oczywiście leasing. Co prawda działa na innych zasadach, niż wynajem, pozwala jednak na jazdę bez narzuconego z góry limitu kilometrów. Najważniejsza różnica to raty: w przypadku leasingu spłacamy ogólną wartość samochodu, a w przypadku wynajmu długoterminowego – jego zużycie (eksploatację). Osoby decydujące się na leasing zazwyczaj wykupują auto po zakończeniu umowy, co nie jest jednak konieczne. Wybierając leasing można przecież zmieniać samochody co kilka lat tak samo, jak w przypadku wynajmu długoterminowego.
To świetne rozwiązanie, jeśli lubisz jeździć na długie dystanse lub jesteś miłośnikiem motoryzacji, który wsiada do samochodu niezwykle często. Oczywiście najpierw warto zorientować się, czy Twój roczny przebieg w ogóle przekracza wyznaczony limit – może okazać się, że wcale nie masz o co się martwić i możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy samochodu.
Obliczanie rocznego przebiegu
Taka kalkulacja pozwoli określić, na ile chcesz – i możesz sobie pozwolić. Przy rozmowie z firmą wynajmującą samochód warto szczerze porozmawiać o tym, jak często zamierzasz jeździć i jakie dystanse pokonujesz; w skrócie, wspólnie obliczycie przewidywany przebieg.
Dzięki temu możesz uniknąć ustalenia limitu, który Ci nie wystarcza. Po prostu ustalicie wspólnie bezpieczną wartość, dzięki której zostanie sporo kilometrów do wykorzystania w zapasie. Najważniejsze, abyś nie musiał obawiać się przekroczenia limitu – wyższy limit kilometrów zwiększy oczywiście raty, bo zużycie samochodu będzie przecież większe, ale dzięki temu nie będziesz obawiał się dodatkowych kosztów w przypadku przekroczenia ustalonej wartości.
Powoli wprowadzana jest możliwość jazdy bez limitu kilometrów w najmie długoterminowym. Zazwyczaj dotyczy to drogich modeli aut, ale to tylko zależność. Warto spytać o taką możliwość i ustalić umowę na warunkach odpowiednich dla obu stron.
Co się stanie, jeśli przekroczysz limit?
Oczywiście możemy dalej jeździć po przekroczeniu limitu, i to w zasadzie tyle, ile chcemy. Każdy dodatkowy kilometr wiąże się jednak z opłatą. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt groszy za kilometr – więc w przypadku jednorazowego przekroczenia limitu nie spotkamy się z dużymi kosztami.
Najlepiej po prostu ustalić przebieg, który pozwoli nam komfortowe korzystanie z samochodu zawsze, kiedy chcemy. Wynajem długoterminowy samochodu musi posiadać regulacje tego typu; samochód musi zachować odpowiednią wartość po eksploatacji, w końcu tego sprowadza się umowa. Opcji jest naprawdę wiele – jeśli dobrze wybierzemy, być może nie będziemy musieli martwić się o przebieg.
Na początek warto przemyśleć, czy chcemy zdecydować się na leasing, czy na wynajem długoterminowy. Obydwa sposoby mają swoje wady, zalety i grona zwolenników. Leasing pozwala co prawda na większą swobodę i poczucie, że samochód jest prawie nasz, wynajem długoterminowy nie jest jednak tak wiążący i pozwala na częste zmiany. Kwestia limitu kilometrów w wynajmie długoterminowym często jest demonizowana. W tym sposobie wynajmu można jeździć naprawdę dużo – nie warto rezygnować z tej opcji, dopóki nie przekonamy się sami, na ile kilometrów możemy sobie pozwolić.