Wiadomości z Rybnika

Jak wybrać materiał na zasłony?

  • Dodano: 2019-12-30 12:30

Wybór materiału na zasłony to nie tylko kwestia wzoru i koloru. Warto znać też właściwości poszczególnych tkanin. Podpowiadamy, czym różnią się między sobą najpopularniejsze.

Tkaniny na zasłony – welwet

Królewska tkanina z delikatnym pomysłem, wizualnie gruba, chociaż w rzeczywistości lekka, nadaje pomieszczeniom ciepłego, wręcz przytulnego wyglądu. Welwet zaliczany jest do grona tkanin luksusowych. Zdolność odbijania światła plasuje ją wysoko na liście tkanin dekoracyjnych. Zasłony do salonu welwetowe doskonale sprawdzą się między innymi w bogato zdobionych wnętrzach w stylu glamour oraz boho.
Welwet określany jest mianem tkaniny lejącej się i jako takiej doskonałej do marszczenia.

Tkaniny na zasłony – blackout

Tkanina zaciemniająca, polecana przede wszystkim do sypialni, co nie znaczy, że nie można użyć jej do uszycia zasłon do salonu, kuchni, gabinetu czy pokoju dziecinnego. Blackout to materiał niemal magiczny. Nie tylko doskonale odcina promienie słoneczne i zaciemnia pomieszczenie. Ma też zdolność do częściowego tłumienia hałasu, co jest szczególnie cenne przy oknach wychodzących na ruchliwą ulicę. Blackout wbrew nazwie nie musi być tkaniną czarną. Zasłony zaciemniające blackout to zasłony gładkie w praktycznie dowolnym kolorze, a także zasłony zdobione.

Tkaniny na zasłony – żakard

Żakard to tkanina ze wszech miar godna polecenia. Charakteryzuje się dość gęstym i skomplikowanym splotem, co zapewnia dużą wzorzystość, aczkolwiek zdarzają się też zasłony gładkie z żakardu. Zasłony żakardowe są grube, dobrze zatrzymują światło, dlatego doskonale sprawdzają się w sypialni. Niektóre odmiany żakardu są odporne na płomienie.
Żakard jest lubiany za jeszcze jedną cechę – to tkanina, która się nie gniecie. Zasłony żakardowe można spokojnie prać w pralce i wirować na maksymalnych obrotach. Żeby się wyprostowały, wystarczy od razu po praniu rozwiesić je na oknie. Rozprostują się w trakcie wysychania.

Tkaniny na zasłony – woal

Woal to bardzo lekka i całkowicie przepuszczająca promienie słoneczne tkanina. Wbrew pozorom nie przypomina klasycznej koronkowej woalki. Woal jest nieprześwitujący, bardzo ładnie układa się na oknach, jest idealny do marszczenia i podwiązywania chwostami lub taśmami. Zasłony z woalu nie nadają się do sypialni. Dobrze sprawdzą się w salonie lub kuchni.

Tkanina na zasłony – tafta

Szlachetna, bo utkana z jedwabnych nici, tkanina zaciemniająca. Tafta jest bardzo błyszcząca, idealna przede wszystkim do wnętrz w stylu glamour. Ponadto, co odróżnia ją od innych tkanin, tafta delikatnie szeleści. Chociaż jedwab wydaje się delikatny i lekki, zasłony z tafty są grube i ciężkie.

Tkaniny na zasłony – mikrowłókno

To chyba najpopularniejsza i najchętniej wybierana tkanina zasłonowa. Za mikrowłóknem przemawia mnogość wzorów i kolorów oraz łatwość prania. Zasłony z mikrowłókna nie są wymagające – wystarczy je uprać w pralce, odwirować i uprasować. Zasłony z mikrowłókna często sprzedawane są jako zasłony gotowe, ale można zamówić je także na wymiar. Mikrowłókno nie jest tkaniną zaciemniającą, dlatego takie zasłony nie nadają się do sypialni. Za to dobrze sprawdzą się w innych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.