Wiadomości z Rybnika

Jak radzić sobie z zatkanym nosem? Co należy na ten temat wiedzieć?

  • Dodano: 2017-10-12 08:30, aktualizacja: 2017-10-12 08:37

Niektóre dolegliwości potrafią być bardzo nieprzyjemne oraz skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Tak jest, chociażby w przypadku kataru, czy zatkanego nosa. Jak sobie z tym radzić?

Dyskomfort spowodowany zatkanym nosem

Zatkany nos niektórym wydaje się niewinną błahostką, bo przecież nic nas nie boli, a oddychać można także przez buzię. Każdy, kto choć raz był mocno przeziębiony, na pewno zgodzi się z tym, że taka dolegliwość potrafi nieźle dać się we znaki. Szczególnie ciężko jest w nocy, gdy taka dolegliwość nie pozwala nam spokojnie spać, przez co ciągle się budzimy, odczuwamy suchość w jamie ustnej, która uniemożliwia normalne przełykanie, powodując nieprzyjemne uczucie dyskomfortu, a czasem także ból.

W konsekwencji rano budzimy się niewyspani i rozdrażnieni. Tego chyba miał okazję doświadczyć każdy dorosły człowiek. Zanim jednak zaczniemy sprawdzać sposoby na zatkany nos, musimy przekonać się, czy przyczyny leżą rzeczywiście w zwykłym katarze, czy może chodzi o coś innego. W razie wątpliwości zawsze warto udać się do lekarza.

Przyczyny zatkanego nosa mogą być różne

Należy pamiętać, aby nie bagatelizować takiego objawu, szczególnie jeśli nie towarzyszy mu katar, a trudności z oddychaniem pojawiły się nagle i nie przechodzą. W przypadku małych dzieci trzeba wykluczyć zaleganie ciała obcego. Wszak najmłodszym zdarza się włożyć w otwór nosowy niewielką zabawkę, która może tam utkwić. Również w przypadku pociech, przyczyną może być przerost trzeciego migdałka, który takie uczucie powoduje. Gdy tego typu objawy pojawiają się nagle, to musimy zwrócić na to baczną uwagę. Jedną z przyczyn może być także alergia, jaka wymaga zasięgnięcia opinii alergologa, który robi testy i przepisze odpowiednie leki.

To tylko niektóre przypadki, jakie mogą wchodzić w grę, natomiast rzeczywiście najczęściej spotykamy się z takim dyskomfortem podczas przeziębienia oraz występującego przy tym kataru. O czym warto wtedy pamiętać?

Jak radzić sobie z zatkanym nosem?

Jeśli chodzi o zatkany nos domowe sposoby są naprawdę różne. Ich skuteczność nie zawsze jest taka sama. Zazwyczaj poszukujemy rozwiązania, które, choć na chwilę przyniesie nam ulgę. Na pewno można jej oczekiwać, gdy zastosujemy inhalacje z olejków eterycznych oraz gorącej wody. Podobne działanie mają także różnego rodzaju intensywnie pachnące maści i kremy z mentolem oraz eukaliptusem. To specyfiki, które wiele osób posiada w swoim domu. Uważać jednak trzeba, aby nie podrażnić nimi szczególnie okolic oczu, bo może to być dość nieprzyjemne. Gdy mamy zatkany nos sposoby na takie dolegliwości staramy się znaleźć jak najbardziej skuteczne i szybkie, natomiast kupując apteczne specyfiki, a szczególnie różnego rodzaju krople, warto stosować się do zapisów w ulotce. Jeśli mówi ona, że możemy ich używać tylko kilka dni, to tak faktycznie róbmy, ponieważ w innym wypadku mogą dać odwrotny efekt, wysuszać śluzówkę, a czasem też uzależniać. Może się okazać, że trudno nam będzie z nich zrezygnować na dobre.

To tylko kilka przykładów, jednak na pewno każdy z nas ma jakieś sprawdzone mniej lub bardziej metody. W każdym przypadku należy uważać, aby efekt naszych działań nie przyniósł nam więcej szkody, niż pożytku. W razie wątpliwości zawsze też warto skonsultować się z lekarzem. Więcej na temat tej przykrej przypadłości można znaleźć na http://zamiastl4.pl/6-sprawdzonych-sposobow-zatkany-nos/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.