Wiadomości z Rybnika

Jak przekazać 1% podatku? To bardzo proste!

  • Dodano: 2020-01-28 13:15

1% podatku to tak niewiele, a jednocześnie tak dużo! Ten jeden procent jest dla osób potrzebujących praktycznie bezcenny. Z kolei darczyńca nie ponosi z tytułu jego przekazania żadnych kosztów. Poniżej przedstawiamy informację na temat tego jak można dokonać przekazania tego cennego procenta.

Jak przekazać 1% podatku?

Przy tradycyjnym rozliczeniu zeznania podatkowego oddanie jednego procenta jest banalnie proste. Wystarczy bowiem w formularzu PIT uzupełnić odpowiednie kolumny. Te oznaczone są jako „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”, a także „Informacje uzupełniające”. W tych dwóch polach należy wpisać dane organizacji, na której konto ma trafić 1% naszego podatku. Co dokładnie będzie potrzebne? Przede wszystkim KRS, wartość 1% podatku, zaokrąglona w dół do pełnych dziesiątek groszy. Trzecie pole, czyli informacje uzupełniające dotyczą celu szczegółowego. Tam można wpisać np. imię i nazwisko podopiecznego danej organizacji. Jeśli to drugie pole pozostanie puste to wówczas środki zostaną przekazane na ogólne konto fundacji.

Jak przekazać 1% podatku drogą elektroniczna?

W dzisiejszych czasach rozliczanie papierowych kwitów zaczyna odchodzić do lamusa. Znacznie bardziej popularne staje się wypełnianie PIT drogą elektroniczną. Na szczęście nie jest to żadnym problemem, gdy chce się przekazać swój 1%. W takim formularzu należy wypełnić dokładnie te same pola, co opisane powyżej. Ważne jest by nie tworzyć jakiś specjalnych dopisków, ponieważ mogą zostać one błędnie odczytane.

Kto może przekazać 1% podatku?

Wiemy już jak przekazać 1% podatku. Teraz kwestia, kto może tego dokonać. Otóż wesprzeć organizacje takie jak https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/ mogą podatnicy rozliczający się przy pomocy PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT38, a także PIT-39. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku firm. Z założenia 1% podatku dochodowego mogą przekazać tylko osoby fizyczne. Jednak jeśli działalność gospodarcza jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a także podatkiem liniowym to jej przedstawiciel może przekazać 1% podatku. Nie mogą tego dokonać spółki, a także inne organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa państwowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.