Wiadomości z Rybnika

Jak przechowywać nasiona i środki ochrony roślin?

  • Dodano: 2020-06-29 15:00

Właściwe przechowywanie nasion, nawozów oraz środków ochrony roślin jest bardzo ważne. Pozwala bowiem zachować ich odpowiednie właściwości, a także zredukować ryzyko związane z pojawieniem się zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Nowoczesne środki stosowane w rolnictwie pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów. Do dyspozycji są między innymi specjalne nasiona jak nasiona kukurydzy, pszenicy, żyta, pszenżyta, preparaty poprawiające parametry gleby – nawozy, jak również pełna paleta środków ochrony roślin, które mają na celu ochronę przed szkodnikami oraz chorobami.

Wszystkie z tych produktów wymagają odpowiedniego przechowywania, zgodnie z zaleceniami producenta.

Bezpieczne przechowywanie produktów dla rolnictwa

Zgodnie z przepisami, nawozy i środki ochrony roślin muszą być przechowywane w miejscach, w których są one niedostępne dla niepowołanych osób, a także nie powodują ryzyka dla środowiska naturalnego. Niektóre z nich mogą być przyczyną poważnych skażeń, działających negatywnie na rośliny, zwierzęta, a także na człowieka.

Najważniejsze zasady bezpiecznego przechowywania produktów rolniczych:

  • środki powinny być odpowiednio zabezpieczone, na przykład z użyciem folii czy zamykanych pojemników,
  • środki należy umieścić na podłożu utwardzonym, nieprzeciekającym,
  • środki nie powinny być przechowywane w bezpośrednim kontakcie z paszami, artykułami spożywczymi, zwierzętami, ludźmi – należy umieścić je poza budynkami mieszkalnymi oraz inwentarskimi,
  • magazyn, w którym znajdują się środki, powinien być odpowiednio oznakowany oraz powinny znaleźć się w nim informacje o składowanych produktach,
  • gdy w gospodarstwie nie ma magazynu, środki mogą być przechowywane w zamykanych na klucz skrzyniach lub szafach.

 

Dokładne informacje można znaleźć na opakowaniach

Szczegółowe dane dotyczące przechowywania produktów, na przykład nasion określonej odmiany kukurydzy, środków ochrony roślin, nawozów, można znaleźć na ich opakowaniach.

 

Producenci, w tym popularny dostawca Syngenta, dbają o odpowiednie oznakowanie opakowań, aby przechowywanie środków odbywało się bezpiecznie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.