Wiadomości z Rybnika

Inwestycja w zielone dachy

  • Dodano: 2021-06-27 06:30, aktualizacja: 2021-06-27 06:44

Od lat przybywa w miastach betonu i przestrzeni, które mają wpisać się w potrzeby mieszkańców większych i mniejszych aglomeracji. Z drugiej strony widać coraz większą tęsknotę za naturą i wiele osób, firm i instytucji inwestuje w zielone dachy. Stają się one idealną przestrzenią do odpoczynku, ale również wpływają na mikroklimat.

Modny i ekologiczny zielony dach

[obraz_1] Zielone tarasy są coraz popularniejsze w większych aglomeracjach. Często to właśnie tam ciężko jest znaleźć miejsce do odpoczynku i naładowania baterii, a przecież człowiek potrzebuje kontaktu z naturą. Oczywiście taki dach zielony czy taras musi spełniać określone parametry techniczne. Warto również decyzję o tego typu inwestycji podjąć na etapie budowy. Ta warstwa termoizolacji wymaga bowiem odpowiedniego projektu, mocnego stropu oraz wzmocnień. Trzeba założyć, że będą musiały one utrzymać zwiększoną masę zielonego dachu. W przypadku dachów urządzanych takiej przestrzeni na istniejącym budynku trzeba będzie ocenić wytrzymałość konstrukcji, a czasem także ją wzmocnić. Poza tym założenie zielonego dachu będzie wymagało także projektu oraz uzupełnienia dokumentacji – także pozwolenia budowlanego.

Najlepsze zielone tarasy

Ideą zielonych dachów https://www.dohmann.pl/zielone-dachy/ jest to, że połowa ich powierzchni musi być biologicznie czynna. To pozwala na przykład na zwiększenie wielkości budowanego domu czy biurowca z zachowaniem norm miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. W miastach, przy ciasnej zabudowie staje się to rewelacyjną opcją, a zielone dachy przykuwają uwagę.

Zalety zielonego dachu

Choć dachy zielone nie są nowością, to cieszą się coraz większym powodzeniem i idealnie wpisują się w proekologiczne trendy. Przede wszystkim są piękne, chronią przed nadmiernym nagrzewaniem oraz obniżają temperaturę. Na przykład maty rozchodnikowe są też rewelacyjną barierą dla zanieczyszczeń, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, zapewniając idealne miejsce do odpoczynku. Poza tym zielony dach będzie zapobiegał tworzeniu się wysp ciepła, będzie pochłaniać promieniowanie słoneczne, a tym samym wpłynie na redukcję kosztów ogrzewania oraz klimatyzacji. Ekologiczne pokrycie dachowe i zielone tarasy redukują spływ nadmiaru wody deszczowej, której nie trzeba w związku z tym odprowadzać do kanalizacji. Poza tym przedłuża się także żywotność dachu oraz chroni się go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym działaniem promieni UV. I nawet jeżeli zielone tarasy wymagają inwestycji finansowych oraz ciężkiej pracy, to te z czasem się zwrócą i przyniosą efekty. W niektórych miejscach rewelacyjnie sprawdzi się także dach odwrócony o specjalnej konstrukcji i innym układzie warstw dachu.  

zielone dachy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.