Wiadomości z Rybnika

Internetowy kantor - jak działa, jak wygląda wymiana waluty?

  • Dodano: 2021-07-27 09:00, aktualizacja: 2021-07-28 09:49

Czasy, w których wymiana waluty odbywała się w fizycznych kantorach, powoli odchodzą do lamusa, a fizyczne placówki są systematycznie zastępowane internetowymi odpowiednikami. Nie ma się czemu dziwić – kantor online to ogromna wygoda i wymiana waluty z dowolnego miejsca na Ziemi, w którym tylko masz dostęp do internetu

Internetowy kantor – jak działa?

Tak naprawdę kantor internetowy to nic skomplikowanego. Działa on na takiej samej zasadzie jak fizyczny punkt wymiany walut, czyli wpłacasz jedną walutę, a w zamian za to otrzymujesz drugą walutę, którą oczywiście sam sobie wybrałeś.

Jednak tym, co wyróżnia internetowy kantor, jest to, że zamiast musieć się do niego fizycznie fatygować, nosząc przy sobie duże ilości gotówki, możesz zawrzeć całą transakcję przez internet. Ma to kilka znaczących zalet takich jak:

  • Bezpieczeństwo – unikasz stresu oraz ryzyka związanego z fizycznym przenoszeniem pieniędzy. Nie zgubisz ich ani nikt nie będzie Ci próbował ich zabrać.
  • Wygoda – wymiana waluty odbywa się całkowicie online, z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki temu możesz sobie wygodnie leżeć na plaży w słonecznej Grecji i kupować euro.
  • Przejrzystość – jeszcze przed zawarciem transakcji będziesz mógł poznać wszystkie ceny walut dostępnych w internetowym kantorze. Pozwoli Ci to podjąć w pełni świadomą decyzję i zagwarantuje, że nie przepłacisz.
  • Szybkość – internetowy kantor całkowicie eliminuje konieczność stania w kolejkach. Wystarczy tylko kilka kliknięć, a na Twoim koncie znajdą się kupione przez Ciebie waluty.
  • Konkurencyjne ceny - kantor online ma znacznie niższe koszty swojej działalności, dzięki czemu może zaoferować nieco bardziej konkurencyjne przeliczniki wymiany walut.

Jak więc to wszystko działa w praktyce? Wszystkie transakcje kupna i sprzedaży walut zawierane są całkowicie przez internet. Wystarczy tylko kilka kliknięć w ekran Twojego smartfona lub parę stuknięć w klawiaturę Twojego laptopa i waluta trafia na Twoje prywatne konto.

Jak kupić walutę w kantorze internetowym?

Wymiana waluty przez internet to bardzo proste zadanie, z którym poradzi sobie każda osoba. Zazwyczaj wygląda to tak samo, ale niektóre kantory stosują nieco inne procedury.

„Najczęściej czynność wymiany waluty wygląda tak, że po wejściu na stronę kantoru logujesz się na swoje konto lub wypełniasz krótki formularz, a następnie wybierasz interesującą Cię walutę i wpisujesz, ile chcesz jej kupić. W kolejnym etapie kantor online pokazuje Ci, ile będziesz musiał zapłacić za wymianę, a następnie udostępnia Ci numer konta, na który masz przelać środki. Po chwili zobaczysz komunikat o pomyślnym zakończeniu transakcji, a na wskazany przez Ciebie numer rachunku bankowego zostaną przelane zakupione przez Ciebie środki” – tłumaczą specjaliści z Aasa Polska, instytucji finansowej mającej w ofercie taki produkt jak pożyczka gotówkowa.

Jeśli jednak często zdarza Ci się wymieniać różne waluty, to warto zastanowić się nad założeniem konta w jednym z internetowych kantorów. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem wypełniać tych samych formularzy, a cała transakcja zostanie zawarta w ciągu kilku sekund.

Gdzie sprawdzić aktualne kursy walut?

Aktualny kurs walut możesz sprawdzić między innymi na stronie Narodowego Banku Polskiego – to zdecydowanie najpewniejsze źródło informacji. Ceny walut znajdziesz także na stronach wielu banków, portali ekonomicznych oraz innych instytucji finansowych.

Pamiętaj jednak, że kurs walut, a konkretniej ich spread (różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży) potrafi znacząco się różnić w zależności od firmy, którą wybierzesz. Dlatego też zawsze upewnij się, jaką cenę ostatecznie poda Ci internetowy kantor.

Czy wymiana walut w kantorze się opłaca?

Kantor internetowy jest w stanie zaproponować swoim klientom lepsze przeliczniki, ponieważ jego koszty są zwyczajnie mniejsze. Praktycznie cała jego działalność odbywa się w cyberprzestrzeni, dzięki czemu właściciel takiego kantoru nie musi ponosić kosztów związanych z wynajmem lokali. Internetowy kantor zatrudnia także mniej pracowników, mogąc tym samym pozwolić sobie na zmniejszenie marży.

Który kantor internetowy wybrać?

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru firmy należy do Ciebie. Sprawdź jednak, czy interesujący Cię internetowy kantor jest godny zaufania. Zweryfikuj, czy dana firma jest zarejestrowana w Polsce i czy jest wpisana do rejestru Narodowego Banku Polskiego. Kantor powinien także posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności w charakterze instytucji płatniczej oraz podlegać Komisji Nadzoru Finansowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.