Wiadomości z Rybnika

Gdzie stosowana jest obróbka CNC?

  • Dodano: 2020-06-12 12:00, aktualizacja: 2020-12-02 11:32

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać, że komputery stały się nieodłączną częścią praktycznie każdej sfery naszego życia. Nie każdy jednak wie, jak dokładnie wygląda ich zastosowanie. W wielu miejscach służą bowiem nie tylko do projektowania czy programowania, ale przede wszystkim do sterowania urządzeniami produkcyjnymi. Jednym z ważniejszych zastosowań komputerów w produkcji jest obróbka CNC – poniżej objaśniamy, czym jest i gdzie jest stosowana.

Czym jest obróbka CNC?

CNC to ogólne określenie na komputerowo sterowane urządzenia numeryczne. Ich praca polega na poruszaniu narzędziem według ustalonych z góry współrzędnych. Są one wyrażone w liczbach – stąd nazwa urządzenia numeryczne. Z kolei podkreślenie, że są sterowane komputerowo służy wyraźnemu odróżnieniu ich od dawniejszych maszyn, które miały jeden, wbudowany fabrycznie „program”. Obróbka CNC jest więc po prostu obróbką materiałów, przede wszystkim metali czy tworzyw sztucznych z wykorzystaniem sterowanych komputerowo maszyn. Taka technologia umożliwia uzyskanie wysokiej precyzji i powtarzalności ruchów, dzięki czemu możliwa jest seryjna produkcja identycznych elementów. Przyczyną popularności obróbki CNC jest też łatwość zmiany instrukcji dla narzędzi,, a więc – całkowitego przestawienia linii produkcyjnej.

Gdzie przydaje się obróbka CNC?

Nietrudno się domyślić, że obróbka CNC jest chętnie stosowana przez producentów różnego rodzaju urządzeń i maszyn. Zarówno niewielkie przedmioty, jak i części samochodów czy samolotów powstają obecnie z wykorzystaniem komputerów. Pozwala to na zwiększenie jakości produkcji, a jednocześnie na zmniejszenie kosztów. Wiele firm stosujących obróbkę CNC, takich jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/ wykonuje części dla różnych klientów, ale przede wszystkim w ramach wybranych branż. Dzięki stałej współpracy możliwe jest utrzymanie porównywalnych parametrów, a firma – np. producent samochodów – nie musi za każdym razem od początku opisywać swoich oczekiwań. Z kolei współpraca z kilkoma klientami pozwala na optymalne wykorzystanie linii produkcyjnej, bez zbędnych przestojów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.