Wiadomości z Rybnika

Elementy drewniane na zamówienie - sposób na renowację mebli

  • Dodano: 2020-06-09 13:15

Drewniane meble należą do wyjątkowo trwałych. Niektóre są w stanie służyć nawet kilkaset lat, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej konserwacji i ewentualnych drobnych napraw. Mowa oczywiście o meblach wykonanych z litego drewna. W razie potrzeby elementy z drewna można też wymienić – najlepiej zlecić to zadanie stolarzowi, który dobierze odpowiedni gatunek drewna i odpowiednio je obrobi.

 

Jakie elementy z drewna można wymienić?

W większości wypadków można wymienić praktycznie każdy element z drewna, ale czasem trzeba się postarać, by oddzielić go od reszty mebla. Szczególnie trudne jest pozbycie się uszkodzonej części mebla, jeżeli była mocowana na kleju. Ważne jest pozbycie się elementu w możliwie jednym kawałku, a przy tym nie uszkadzając sąsiadujących z nim części. Dobry stolarz jest w stanie tak dopasować elementy z drewna, by praktycznie nie było widać, że są dosztukowane.

Najczęściej ulegają uszkodzeniu elementy konstrukcyjne, takie jak nogi czy różne łączniki, a także półki. Oprócz tego często wymienia się elementy łóżek, takie jak listwy materacowe i elementy stelaży.

Jak wymienić elementy z drewna?

Najlepiej zlecić to zadanie stolarzowi, który posiada odpowiednia wiedzę i umiejętności. Można też próbować zrobić to samodzielnie, jednak w przypadku widocznych elementów drewnianych lub zabytkowych mebli lepiej nie ryzykować. Stolarze tacy, jak https://stolmar.co.pl/ posiadają wszelkie narzędzia umożliwiające wykonanie elementów z drewna, które są dokładnie dopasowane do całego mebla.

Jeżeli dany element jest zużyty, a łatwo go zdemontować, można też zlecić stolarzowi samo wykonanie kopii, a następnie samodzielnie zamontować go w odpowiednim miejscu. Pozwoli to nieco oszczędzić, a jeżeli mamy podstawowe umiejętności techniczne, naprawa powinna zająć kilka minut.

Dość trudna jest naprawa mebli składających się zarówno z elementów z drewna, jak i innych materiałów. Meble z płyty są niedrogie i łatwe w montażu, jednak łatwo o uszkodzenie, zwłaszcza w miejscach łączeń i w narożnikach. Dlatego przy ich skręcaniu i rozkręcaniu warto zachować szczególną ostrożność.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.