Wiadomości z Rybnika

Doradztwo kredytowe - korzyści dla kredytobiorcy?

  • Dodano: 2016-09-17 09:00

Pomimo tego, że kredyty i wszelkiego rodzaju pożyczki są dla wielu z nas niemal codziennością, to rzadko kiedy decyzje o zaciągnięciu tego typu zobowiązań finansowych podejmujemy mając pełną świadomość warunków kredytowych oraz rozeznanie na rynku finansowym.

Czy skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego może się opłacać? Dlaczego w Polsce tak mało osób korzysta z takich usług i jak wygląda to na tle innych państw europejskich?

Już na samym początku rozważań na temat wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek trzeba zaznaczyć, że w większości przypadków doradcy kredytowi zajmują się wyłącznie tymi pierwszymi – wynika to z faktu, iż kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez banki, które podlegają określonemu nadzorowi przez instytucje finansowe państwa, a tym samym są one znacznie bezpieczniejsze niż pożyczki udzielane przez parabanki czy nawet stricte prywatne, małe firmy (np. lombardy).

Rozeznanie w ofertach
Udając się do doradcy kredytowego otrzymujemy pewność, że rozmawiamy z osobą, która ma najlepsze rozeznanie wśród aktualnych ofert kredytowych oraz potrafi je ze sobą porównać i zestawić. Pomimo tego, że obowiązkiem jest przedstawianie parametru RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), który to miał pomóc konsumentom na porównywanie ofert kredytowych, to jednak nie zawsze daje on rzeczywisty podgląd na warunki finansowe. Banki konkurują ze sobą obecnie nie tylko wielkością oprocentowania, ale również wysokością prowizji czy innymi

Kredyty dla firm czy kredyty mieszkaniowe?
Niezależnie od tego, jaki kredyt mamy zamiar zaciągnąć, doradca kredytowy powinien przedstawić nam oferty dopasowane do naszych potrzeb. Cała procedura kontaktu z profesjonalnym doradcą kredytowym powinna opierać się w pierwszej kolejności na rozpoznaniu naszych potrzeb i określeniu celu oraz sumy kredytu. Jeżeli interesuje nas kredyt na mieszkanie to przedstawione zostaną nam wyłącznie takie oferty.

Ocena możliwości
Kontakt z doradca kredytowym to jednocześnie szybka ocena naszych możliwości kredytowych. Co prawda ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zależy wyłącznie od konkretnych banków, to jednak już taki doradca jest w stanie ocenić naszą zdolność i dać nam wskazówki mające na celu jej poprawienie w oczach instytucji finansowych.

Ile to kosztuje?
Wbrew pozorom usługi doradców kredytowych są w większości przypadków bezpłatne – ich praca opłacana jest z reguły przez banki, które udzielą za ich pośrednictwem kredytu. Nie znaczy to jednak, że doradca kredytowy jest osobą stronniczą!

Polska, a Europa?
Patrząc na polski rynek doradców kredytowych na tle chociażby Niemiec można od razu zobaczyć zasadniczą różnicę – Polacy nie ufają żadnym pośrednikom. Warto mieć jednak na uwadze, że w ten sposób możemy wiele stracić – samodzielne rozeznanie na rynku kredytów i świadome zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania finansowego nie jest proste i trzeba pamiętać o tym, że niesie ze sobą wiele zagrożeń. Nie bójmy się zatem korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy właśnie od tego są!

Artykuł poleca Doradca Kredytowy http://malyga-poznan.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.