Wiadomości z Rybnika

Dlaczego w Olsztynie jest tyle pracy dla logistyków?

  • Dodano: 2021-05-29 14:30

Olsztyn jako jedne z największych miast Północnej Polski i stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest interesującym rynkiem dla wielu firm. Sporo z nich jednak działa w branży logistycznej. Dlaczego akurat w Olsztynie znajduje się tyle zakładów z tego sektora? Powodów tej sytuacji jest wiele.

Logistyka w Olsztynie – spory wpływ położenia   

By znaleźć prawdopodobnie najważniejszą przyczynę takiego stanu rzeczy, należy po prostu spojrzeć na mapę Polski. Olsztyn jest miastem bardzo mocno wysuniętym na północ i znajduje się stosunkowo niedaleko granicy z Rosją (dokładniej mówiąc – z Obwodem Kaliningradzkim), Litwą oraz Białorusią. Nie licząc Białegostoku, Olsztyn jest dla wielu importerów oraz eksporterów pewnego rodzaju śluzą, która łączy Polskę z sąsiadującymi krajami. Dla zagranicznych firm częstym przystankiem w transportowaniu towarów na zachód bądź w kierunku Trójmiasta także jest właśnie Olsztyn. Położenie tego miasta sprawia, że jest ono naturalnym punktem, przez który przechodzi tranzyt - w szczególności z Obwodem Kaliningradzkim, do którego mieszkańcy Olsztyna mają w prostej linii około 65 kilometrów. Handel z Litwą oraz Białorusią występuje w Olsztynie głównie w przypadku ładunków przeznaczonych na północ Polski. Transporty do i z centralnej oraz południowej części naszego kraju znacznie częściej przyjmuje bowiem Białystok. Jeśli chodzi o rynek, jakim jest praca Olsztyn rzecz jasna oferuje wiele różnych kierunków kariery, ale nie ma wątpliwości, iż logistyka wyróżnia się na tle innych dziedzin. 

Logistyka w Olsztynie – kto jest poszukiwany?

Logistyka oraz transport to hasło, w którym zawiera się wiele różnych pomniejszych dziedzin. W Olsztynie każdy doświadczony pracownik tego sektora powinien znaleźć coś dla siebie – obsługa zamówień, dyspozycja ładunków czy zarządzanie flotą. Oczywiście szansę na zakotwiczenie się w tej dziedzinie można znaleźć bez wieloletniego stażu oraz doświadczenia. Często są bowiem poszukiwani nie tylko doświadczeni kierowcy z prawem jazdy na ciężarówki i z setkami tysięcy kilometrów na swoim koncie, ale również początkujący pracownicy i to w zadaniach, do których wystarczy kategoria B. Oczywiście wiele z tych posad wymaga częstych wyjazdów za granicę, lecz wchodząc w tę branżę trzeba mieć taką ewentualność na uwadze. W szczególności jeżeli interesuje cię posada na przykład dostawcy międzynarodowego lub jeżeli zajmujesz się firmą, która wykonuje operacje z kilkoma krajami. Często by ratować sytuację trzeba wybrać się do innego państwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.