Wiadomości z Rybnika

Dlaczego w Olsztynie jest tyle pracy dla logistyków?

  • Dodano: 2021-05-29 14:30

Olsztyn jako jedne z największych miast Północnej Polski i stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest interesującym rynkiem dla wielu firm. Sporo z nich jednak działa w branży logistycznej. Dlaczego akurat w Olsztynie znajduje się tyle zakładów z tego sektora? Powodów tej sytuacji jest wiele.

Logistyka w Olsztynie – spory wpływ położenia   

By znaleźć prawdopodobnie najważniejszą przyczynę takiego stanu rzeczy, należy po prostu spojrzeć na mapę Polski. Olsztyn jest miastem bardzo mocno wysuniętym na północ i znajduje się stosunkowo niedaleko granicy z Rosją (dokładniej mówiąc – z Obwodem Kaliningradzkim), Litwą oraz Białorusią. Nie licząc Białegostoku, Olsztyn jest dla wielu importerów oraz eksporterów pewnego rodzaju śluzą, która łączy Polskę z sąsiadującymi krajami. Dla zagranicznych firm częstym przystankiem w transportowaniu towarów na zachód bądź w kierunku Trójmiasta także jest właśnie Olsztyn. Położenie tego miasta sprawia, że jest ono naturalnym punktem, przez który przechodzi tranzyt - w szczególności z Obwodem Kaliningradzkim, do którego mieszkańcy Olsztyna mają w prostej linii około 65 kilometrów. Handel z Litwą oraz Białorusią występuje w Olsztynie głównie w przypadku ładunków przeznaczonych na północ Polski. Transporty do i z centralnej oraz południowej części naszego kraju znacznie częściej przyjmuje bowiem Białystok. Jeśli chodzi o rynek, jakim jest praca Olsztyn rzecz jasna oferuje wiele różnych kierunków kariery, ale nie ma wątpliwości, iż logistyka wyróżnia się na tle innych dziedzin. 

Logistyka w Olsztynie – kto jest poszukiwany?

Logistyka oraz transport to hasło, w którym zawiera się wiele różnych pomniejszych dziedzin. W Olsztynie każdy doświadczony pracownik tego sektora powinien znaleźć coś dla siebie – obsługa zamówień, dyspozycja ładunków czy zarządzanie flotą. Oczywiście szansę na zakotwiczenie się w tej dziedzinie można znaleźć bez wieloletniego stażu oraz doświadczenia. Często są bowiem poszukiwani nie tylko doświadczeni kierowcy z prawem jazdy na ciężarówki i z setkami tysięcy kilometrów na swoim koncie, ale również początkujący pracownicy i to w zadaniach, do których wystarczy kategoria B. Oczywiście wiele z tych posad wymaga częstych wyjazdów za granicę, lecz wchodząc w tę branżę trzeba mieć taką ewentualność na uwadze. W szczególności jeżeli interesuje cię posada na przykład dostawcy międzynarodowego lub jeżeli zajmujesz się firmą, która wykonuje operacje z kilkoma krajami. Często by ratować sytuację trzeba wybrać się do innego państwa.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.