Wiadomości z Rybnika

Dawid Podsiadło - jak zaczęła się kariera najpopularniejszego artysty młodego pokolenia?

  • Dodano: 2020-01-24 13:15

Czy znajdzie się choć jeden fan polskiej muzyki, który nigdy nie słyszał o Dawidzie Podsiadło? Raczej nie. Ten młody artysta podbił serca wszystkich pokoleń Polaków, a jego muzykę usłyszeliśmy na największych polskich festiwalach muzycznych. Jak zaczęła się kariera Dawida i co przyczyniło się do tak szybkiego rozwoju? Sprawdź!

Chłopak z małego miasta

Dawid Podsiadło urodził się w 1993 roku w Dąbrowie Górniczej i to właśnie tam się wychowywał, uczył i rozwijał pasję do muzyki, grając na puzonie w szkole muzycznej i śpiewając. Teraz gra też na fortepianie i gitarze, pisze teksty piosenek po polsku i angielsku, a także komponuje linie melodyczne. Brał udział w wielu lokalnych konkursach muzycznych, m.in. w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej w miejskiej bibliotece w Dąbrowie Górniczej. Nagranie z występu 16-letniego Dawida znaleźć można w sieci, a przeskok, jaki zrobił,, do teraz jest ogromny.

Jego wielka kariera rozpoczęła się od występu w drugiej edycji polskiego X Factora, którą, pod skrzydłami Tatiany Okupnik, wygrał, zyskując w nagrodę między innymi kontrakt na wydanie płyty w dużej, międzynarodowej wytwórni. Co ciekawe, Dawid wziął udział również w pierwszej edycji tego talent show, jednak odpadł w drugim etapie eliminacji.

Ze szkolnej sceny na deski największych stadionów

Tuż po wygranej w X Factorze, Dawid otrzymał propozycję, której pozazdrościło mu wiele polskich gwiazd – zagrał jako support uwielbianej na całym świecie Lany Del Rey, na jej pierwszym biletowanym koncercie na warszawskim Torwarze. Dla młodego, nieobytego z wielkimi scenami Dawida musiał to być ogromny stres, jednak całkowicie go opanował i zachwycił swoją muzyką wszystkich słuchaczy. W zaledwie kilka lat, jego kariera wskoczyła na poziom światowej klasy, a bilety na jego koncerty wyprzedają się w mgnieniu oka.

W 2020 roku można usłyszeć go podczas pierwszej akustycznej trasy „Leśna muzyka” oraz na dwóch stadionowych koncertach w Gdańsku i Wrocławiu, będących odpowiedzią na wyprzedany koncert z Taco Hemingwayem na Stadionie Narodowym. Bilety na koncerty Dawida Podsiadło dostępne są w serwisie AleBilet, na stronie: https://www.alebilet.pl/bilety/dawid_podsiadlo.

Płyty solowe i nie tylko

Pierwszą płytą artysty był „Comfort and Happiness” – album wydany jako nagroda za wygraną w talent show TVN-u. To właśnie tam ukazał się hit „Trójkąty i kwadraty”, mianowany podczas gali Fryderyki Piosenką Roku 2014. Oprócz tego debiutancki krążek otrzymał jeszcze trzy Fryderyki, nagrodę Bestsellery Empiku, Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – „Mateusz” oraz Glam Awards 2013. W liceum młody Podsiadło założył z kolegami rockowy zespół Curly Heads. Początkowo grali jedynie w lokalnych pubach i barach, jednak po wygranej w X Factorze, Dawid i jego koledzy zdecydowali się na stworzenie wspólnej płyty. Tak, nakładem Sony Music Entertainment Poland, powstał w 2014 roku album „Ruby Dress Skinny Dog”. Od tamtej pory jednak nie ukazało się już nic, a Dawid zdecydowanie postawił na karierę solową.

Dwa następne albumy Podsiadły to „Annoyance and Disappointment” z 2015 roku oraz najnowszy - „Małomiasteczkowy” - z 2018 roku, które powtórzyły sukces debiutanckiej płyty, zyskując najpopularniejsze w Polsce nagrody: paszporty Polityki, Fryderyki, Eska Music Awards, Wiktory czy Bestsellery Empiku.

Tak naprawdę każdy kolejny krążek to sukces, o którym wielu polskich piosenkarzy może jedynie pomarzyć. Wygrana w muzycznych talent show otwiera wiele drzwi, jednak nie każdy laureat potrafi dane mu szanse wykorzystać – Dawid zrobił to w pełni świadomie i za to powinna być mu wdzięczna cała polska scena muzyczna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.