Wiadomości z Rybnika

Dawid Podsiadło - jak zaczęła się kariera najpopularniejszego artysty młodego pokolenia?

  • Dodano: 2020-01-24 13:15

Czy znajdzie się choć jeden fan polskiej muzyki, który nigdy nie słyszał o Dawidzie Podsiadło? Raczej nie. Ten młody artysta podbił serca wszystkich pokoleń Polaków, a jego muzykę usłyszeliśmy na największych polskich festiwalach muzycznych. Jak zaczęła się kariera Dawida i co przyczyniło się do tak szybkiego rozwoju? Sprawdź!

Chłopak z małego miasta

Dawid Podsiadło urodził się w 1993 roku w Dąbrowie Górniczej i to właśnie tam się wychowywał, uczył i rozwijał pasję do muzyki, grając na puzonie w szkole muzycznej i śpiewając. Teraz gra też na fortepianie i gitarze, pisze teksty piosenek po polsku i angielsku, a także komponuje linie melodyczne. Brał udział w wielu lokalnych konkursach muzycznych, m.in. w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej w miejskiej bibliotece w Dąbrowie Górniczej. Nagranie z występu 16-letniego Dawida znaleźć można w sieci, a przeskok, jaki zrobił,, do teraz jest ogromny.

Jego wielka kariera rozpoczęła się od występu w drugiej edycji polskiego X Factora, którą, pod skrzydłami Tatiany Okupnik, wygrał, zyskując w nagrodę między innymi kontrakt na wydanie płyty w dużej, międzynarodowej wytwórni. Co ciekawe, Dawid wziął udział również w pierwszej edycji tego talent show, jednak odpadł w drugim etapie eliminacji.

Ze szkolnej sceny na deski największych stadionów

Tuż po wygranej w X Factorze, Dawid otrzymał propozycję, której pozazdrościło mu wiele polskich gwiazd – zagrał jako support uwielbianej na całym świecie Lany Del Rey, na jej pierwszym biletowanym koncercie na warszawskim Torwarze. Dla młodego, nieobytego z wielkimi scenami Dawida musiał to być ogromny stres, jednak całkowicie go opanował i zachwycił swoją muzyką wszystkich słuchaczy. W zaledwie kilka lat, jego kariera wskoczyła na poziom światowej klasy, a bilety na jego koncerty wyprzedają się w mgnieniu oka.

W 2020 roku można usłyszeć go podczas pierwszej akustycznej trasy „Leśna muzyka” oraz na dwóch stadionowych koncertach w Gdańsku i Wrocławiu, będących odpowiedzią na wyprzedany koncert z Taco Hemingwayem na Stadionie Narodowym. Bilety na koncerty Dawida Podsiadło dostępne są w serwisie AleBilet, na stronie: https://www.alebilet.pl/bilety/dawid_podsiadlo.

Płyty solowe i nie tylko

Pierwszą płytą artysty był „Comfort and Happiness” – album wydany jako nagroda za wygraną w talent show TVN-u. To właśnie tam ukazał się hit „Trójkąty i kwadraty”, mianowany podczas gali Fryderyki Piosenką Roku 2014. Oprócz tego debiutancki krążek otrzymał jeszcze trzy Fryderyki, nagrodę Bestsellery Empiku, Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – „Mateusz” oraz Glam Awards 2013. W liceum młody Podsiadło założył z kolegami rockowy zespół Curly Heads. Początkowo grali jedynie w lokalnych pubach i barach, jednak po wygranej w X Factorze, Dawid i jego koledzy zdecydowali się na stworzenie wspólnej płyty. Tak, nakładem Sony Music Entertainment Poland, powstał w 2014 roku album „Ruby Dress Skinny Dog”. Od tamtej pory jednak nie ukazało się już nic, a Dawid zdecydowanie postawił na karierę solową.

Dwa następne albumy Podsiadły to „Annoyance and Disappointment” z 2015 roku oraz najnowszy - „Małomiasteczkowy” - z 2018 roku, które powtórzyły sukces debiutanckiej płyty, zyskując najpopularniejsze w Polsce nagrody: paszporty Polityki, Fryderyki, Eska Music Awards, Wiktory czy Bestsellery Empiku.

Tak naprawdę każdy kolejny krążek to sukces, o którym wielu polskich piosenkarzy może jedynie pomarzyć. Wygrana w muzycznych talent show otwiera wiele drzwi, jednak nie każdy laureat potrafi dane mu szanse wykorzystać – Dawid zrobił to w pełni świadomie i za to powinna być mu wdzięczna cała polska scena muzyczna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.