Wiadomości z Rybnika

Czym kierować się przy wyborze kosiarki?

  • Dodano: 2018-04-20 07:00, aktualizacja: 2018-04-20 07:04

O tym, że wybranie odpowiedniej kosiarki nie jest prostym zadaniem wie każdy, kto choć raz odwiedził sklep, w którym można je kupić. Czy kosiarka powinna być pchana, a może lepiej wybrać taką, która sama jeździ? Elektryczną czy spalinową? Jaka powinna być jej wielkość? Czy odpalana za pomocą kabli czy może lepiej na kluczyk? W jaki sposób wybrać urządzenie, które spowoduje, że praca w ogrodzie będzie dla Ciebie relaksującym doświadczeniem, a nie niechcianym obowiązkiem? Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić? Najważniejsze jest to, aby dopasować wielkość kosiarki do powierzchni, jaką mamy do skoszenia? Poniżej kilka naszych rad.

Kilka danych statystycznych

Przeciętny właściciel ogrodu czuje się zmęczony i znudzony po półtorej godziny koszenia. Jeżeli stosujemy dużą kosiarkę o szerokości noży 50 cm oraz pchamy ją z prędkością ok. 3 km/h, to skosimy około 2250 m2. Gdy ogród ma większą powierzchnię, to musimy wybrać większy sprzęt lub więcej czasu przeznaczyć na koszenie. Gdy natomiast mamy mniejszy ogród, to powinniśmy zastosować mniejszą kosiarkę spalinową. Na rynku możemy znaleźć modele o szerokości roboczej od 36 do 57 cm. To wyliczenie nie uwzględnia na przykład ukształtowania ogródka, ilości drzew oraz innych przeszkód. Wielkość kosiarki jest zależna też od rodzaju ogrodu. Gdy jest w nim bardzo dużo przeszkód, między którymi trzeba wykonywać bardzo wiele różnych manewrów. Wtedy na pewno przyda Ci się kosiarka o mniejszych rozmiarach.

Czy lepsza będzie kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Rozmiary ogrodu, to kolejne kryterium, które należy uwzględnić przy wyborze rodzaju silnika. Kosiarki do trawy elektryczne można stosować na trawnikach do 1000 m2. Chociaż ze względu na ograniczenia, które wiążą się z długością przewodu elektrycznego, najlepiej sprawdzą się w niewielkich ogrodach, do 300 m2. Kosiarki tego rodzaju posiadają najczęściej mniejsze noże (36-43 cm), co sprawia, że kosi się nimi dłużej.

Pchane kosiarki spalinowe

Pchane kosiarki spalinowe będą najbardziej odpowiednie do trawników o powierzchni 300–2500 m2. Ze względu na trwałą i mocną konstrukcję kosiarki tego rodzaju mają noże o szerokości od 40 do 57 cm. Są dużo bardziej trwałe. Można ich używać na pofałdowanym terenie oraz można nimi kosić bez względu na warunki pogodowe. Ich wadą jest jednak to, że niestety są bardzo hałaśliwe. Z tego względu kosiarka elektryczna będzie bardziej odpowiednia do małego ogrodu na osiedlu domków jednorodzinnych. Gdybyś zaczął w takim miejscu kosić standardową kosiarką spalinową, to z pewnością nie zdobyłbyś sympatii sąsiadów. Jeżeli masz duży ogród to bardzo duży wybór różnych modeli kosiarek spalinowych znajdziesz tutaj:https://specnarzedzia.pl/120754-kosiarki-spalinowe-do-trawy

Bardzo ważny jest rozmiar kosiarki
Gdy ogród ma więcej niż 1000 m2, można wziąć pod uwagę również kupno większej kosiarki samojezdnej. Jest to najczęściej mini-traktorek z agregatem koszącym. Koszenie za pomocą takiego urządzenia jest nie tylko bardziej efektowne, ale również zajmie Ci o wiele mniej czasu. Nie wymaga żadnego wysiłku. Koszenie mini traktorkiem jest czystą przyjemnością.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Józek

    To racja że na większe tereny są lepsze te spalinowe. Ja moją mam z marki Handy i ją mogę bardzo polecić. Jak coś takie kosiarki są dostępne w sklepie krysiak i naprawdę są bardzo mocne a i w cenie dosyć dobrej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.